Monitor Prawa Pracy

nr 3/2021

Odmienne traktowanie w ramach grupy pracowników niepełnosprawnych na podstawie daty przedłożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności jako przejaw dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność

Magdalena Paluszkiewicz
Autorka jest Profesorem UŁ, Katedra Prawa Pracy, Zakład Prawa Ubezpieczeń Społecznych i Polityki Społecznej, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. ORCID: 00000002-7454-927X.
Abstrakt

Wyrok TS z 26.1.2021 r., C-16/19, VL vs. Szpital Kliniczny im. dr. J. Babińskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakowie odnosi się do możliwości uznania za przejaw dyskryminacji przyznania dodatku do wynagrodzenia tylko tym pracownikom niepełnosprawnym, którzy przedłożyli orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność po wybranej przez pracodawcę dacie. W przedmiotowej sprawie Trybunał po raz kolejny wypowiedział się w odniesieniu do interpretacji pojęcia dyskryminacji w rozumieniu dyrektywy Rady UE z 27.11.2000 r. Nr 2000/78/WE ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy, przyjmując, że może ono obejmować również sytuacje mniej korzystnego traktowania pracowników przynależących do jednej grupy, wyodrębnionej ze względu na cechę chronioną, jaką jest niepełnosprawność. Celem tej dyrektywy jest bowiem ochrona przed jakąkolwiek dyskryminacją ze względu na niepełnosprawność w dziedzinie zatrudnienia i pracy, a więc również w odniesieniu do pracowników mających tę cechę.