Monitor Prawa Handlowego

nr 2/2011

Udziały/akcje imienne znajdujące się w majątku wspólnym małżonków cz. II -- w sprawie sposobu wykonywania praw przez współuprawnionych małżonków

Radosław L. Kwaśnicki
Autor jest uczestnikiem studiów doktoranckich prowadzonych w ramach Europejskiego Kolegium Doktorskiego „Transformacja systemowa i ujednolicenie prawa w łączącej się Europie” na Wydziałach Prawa Uniwersytetów w Krakowie, Moguncji oraz Heidelbergu. Artykuł powstał dzięki kancelarii prawniczej GLEISS LUTZ HOOTZ HIRSCH (biuro w Warszawie)
Alicja Piskorz
Aplikantka radcowska w kancelarii „KWAŚNICKI, WRÓBEL i Partnerzy -- Radcowie Prawni sp.p.” (www.rkkw.pl).
Agnieszka Nalazek
Aplikantka radcowska w kancelarii „KWAŚNICKI, WRÓBEL i Partnerzy -- Radcowie Prawni sp.p.” (www.rkkw.pl).
Abstrakt

Niniejszy artykuł stanowi kontynuację opracowania pt. „Udziały/akcje imienne znajdujące się w majątku wspólnym małżonków. Status wspólnika/akcjonariusza„ opublikowanego w MPH Nr 1/2011, w którym omówiono jedno z bardziej kontrowersyjnych, a zarazem bardzo doniosłych praktycznych zagadnień prawnych dotyczące statusu korporacyjnego małżonka wspólnika/akcjonariusza, który nie brał udziału w czynności prawnej nabycia/objęcia udziałów/akcji za środki pochodzące z majątku wspólnego (a następnie wyraził wolę aktywnego udziału w spółce). Na tym tle reprezentowane są bowiem co najmniej 3_poglądy, zaś w ocenie Autorów niniejszego artykułu de lega lata bronić należy poglądu, zgodnie z którym jeżeli umowa/statut spółki kapitałowej nie zawiera zastrzeżenia, o którym mowa w art. 1831 i art. 3321 KSH, wówczas materialnoprawny status wspólnika/akcjonariusza zbiorowego uzyskują oboje małżonkowie, a status formalny wspólnika/akcjonariusza wyłącznie ten z małżonków, który wyrazi wolę ujawnienia w księdze udziałów/akcyjnej jako wspólnik/akcjonariusz zbiorowy.
Przyjęcie powyższego poglądu implikuje wiele daleko idących skutków prawnych, a w szczególności dotyczących sposobu wykonywania praw wynikających ze współuczestnictwa -- jako wspólnicy/akcjonariusze zbiorowi -- w spółkach kapitałowych. Na tle omawianego zagadnienia prawnego powstają liczne rozbieżności interpretacyjne, które zostały przedstawione i ocenione poniżej.