Misją czasopisma jest dzielenie się wiedzą i tworzenie w każdym numerze przestrzeni do wielopłaszczyznowego, pluralistycznego dyskursu prawniczego, obejmującego szeroko rozumiane prawo handlowe. Na łamach kwartalnika publikowane są zarówno artykuły naukowe o bardziej ogólnych charakterze, przedstawiające teoretyczne analizy, w tym także zagadnienia bardziej uniwersalne, historyczno-prawne, jak i odnoszące się do problemów praktycznych. Czasopismo spełnia zatem podwójną rolę: jest jednocześnie pismem skierowanym do prawniczego środowiska naukowego i prawników praktyków, łączy przekazywanie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Mając na uwadze, że warunkiem rozwoju jest często krytyczna wymiana poglądów, łamy czasopisma są otwarte dla autorów przedstawiających stanowiska z różnych perspektyw, polemiki i glosy. W każdym numerze pisma pojawiają się newsy legislacyjne, a często krytyczne uwagi dotyczące projektów ustaw stanowić mają w zamyśle impuls dla ustawodawcy do pójścia w innym kierunku, mają na celu uświadomienie zagrożeń i braków, które wiążą się z projektowanymi zmianami na etapie, gdy można jeszcze dokonać odpowiednich zmian w projektach, aby nie doprowadzić do przyjęcia i stosowania wadliwych rozwiązań. Prezentowane w piśmie analizy i poglądy są cytowane zarówno w doktrynie, wywierając wpływ na rozwój myśli prawniczej, jak i obecne w orzeczeniach sądowych i przywoływane w argumentacji przedstawianej w pismach procesowych. Realizujemy w ten sposób ideę przekształcania law in books w law in action, wywierając realny wpływ na kształtowanie orzecznictwa sądowego i wzbogacając projekty legislacyjne.
Artykuły publikowane w „Monitorze Prawa Handlowego” prezentują najwyższy poziom merytoryczny. Teksty nadesłane do redakcji są weryfikowane i opiniowane przez Kolegium Redakcyjne i Radę Programową. Zasady recenzowania oraz lista recenzentów dostępne są na stronie internetowej czasopisma. W MPH publikowali i publikują przede wszystkim doświadczeni autorzy i cenieni eksperci, uznane w kraju autorytety prawnicze. Umożliwiamy też zdobycie doświadczenia publikacyjnego młodym prawnikom – zespół kolegium i redakcja wspiera ich rozwój, mogą liczyć na wskazówki recenzyjne i redakcyjne. Dzięki stosowaniu tych standardów, nasi czytelnicy mogą mieć pełne zaufanie do wiedzy, którą uzyskują.
W „Monitorze Prawa Handlowego” publikowane są analizy odnoszące się do norm prawnych dotyczących przedsiębiorców oraz obrotu gospodarczego (prawo spółek, prawo umów handlowych, a także prawo papierów wartościowych, prawo upadłościowe, prawo własności przemysłowej, prawo ochrony konkurencji, jak również prawo karne gospodarcze) oraz aktualne informacje dotyczące zmian w ustawodawstwie i komentarze do wybranych orzeczeń. Urozmaiceniem oferty są także stałe felietony tematycznie powiązane z profilem kwartalnika oraz okazjonalne sprawozdania z konferencji.
W konsekwencji, czasopismo podzielone jest na następujące działy tematyczne:
- Aktualności
- Opinie
- Orzecznictwo
- Glosa
- Konferencje i szkolenia
- Felieton.
Artykuły publikowane są w języku polskim, ale każdy z nich zawiera angielskie streszczenie. Podążamy za rozwojem prawa, odnosząc się do aktualnych problemów prawnych i społecznych. Treści dostępne są w wersji drukowanej i elektronicznej, w tym m.in. w Systemie Informacji Prawnej Legalis, mającym ok. 30 000 odbiorców – co ułatwia dostęp do nich, odbiorca może wybrać najbardziej dla siebie dogodną formułę.
Kwartalnik „Monitor Prawa Handlowego” ukazuje się od 2011 r., jest jednym z najmłodszych czasopism naukowych wydawanych przez prestiżowe prawnicze wydawnictwo – C.H.Beck Sp. z o.o. (które funkcjonuje na rynku polskim od 1993 r. i jest częścią jednego z najstarszych i największych europejskich wydawnictw, założonego w 1763 r. w Monachium przez Carla Gottloba Becka).