Monitor Prawa Pracy

nr 3/2022

Przeniesienie na inne stanowisko pracy pracownika trwale niezdolnego do pracy na stanowisku dotychczasowym z powodu niepełnosprawności jako właściwy środek w ramach racjonalnych usprawnień

DOI: 10.32027/MOPR.22.3.6
Magdalena Paluszkiewicz
Prof. UŁ, Katedra Prawa Pracy, Zakład Prawa Ubezpieczeń Społecznych i Polityki Społecznej, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Abstrakt

Orzeczenie TSUE z 10.2.2022 r., C-485/20, w sprawie XXXX vs. HR Rail S.A. odnosi się do możliwości uznania za właściwy środek przeniesienia na inne stanowisko pracy pracownika, który stał się niezdolny do wykonywania czynności na stanowisku dotąd zajmowanym. Trybunał po raz kolejny wypowiedział się w odniesieniu do interpretacji pojęcia racjonalnych usprawnień w rozumieniu dyrektywy Rady UE z 27.11.2000 r., 2000/78/WE ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy2, przyjmując, że w sytuacji gdy nie istnieją żadne skuteczne środki, które umożliwiłyby pracownikowi z niepełnosprawnością zachowanie powierzonego mu stanowiska pracy, właściwym środkiem może być przydzielenie mu innego stanowiska z uwzględnieniem jego kompetencji, zdolności i dyspozycyjności, jeśli nie nakłada to na pracodawcę nieproporcjonalnie wysokiego obciążenia.

Słowa kluczowe
niepełnosprawność, równe traktowanie w zatrudnieniu, pojęcie racjonalnego usprawnienia, proporcjonalność obciążenia