Monitor Prawniczy

nr 4/2020

Tzw. macierzyństwo zastępcze – kilka uwag w kontekście nowelizacji Kodeksu karnego

DOI: 10.32027/MOP.20.4.1
Paulina Banaszak
Autorka jest doktorantką w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz asystentką w Sekcji Prawa i Procesu Karnego Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości; ORCID: 0000-0002-7367-0860.
Konrad Burdziak
Autor jest adiunktem w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz adiunktem w Sekcji Prawa i Procesu Karnego Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości; ORCID: 0000-0002-0696-1174.
Abstrakt

W dotychczas obowiązującym stanie prawnym zachowania składające się na tzw. macierzyństwo zastępcze nie były, co do zasady, zabronione pod groźbą kary. Z uwagi jednak na istotne skutki wskazanego zjawiska, ustawodawca zdecydował się na zmianę tego stanu rzeczy. Istotą ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, o której mowa w niniejszym artykule, jest najogólniej rzecz ujmując, uznanie zachowań polegających na przekazaniu dziecka innej osobie w zamian za korzyść majątkową albo osobistą, przy jednoczesnym zatajeniu tego faktu przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie, jak również przekazaniu dziecka z pominięciem postępowania o przysposobienie za zachowania zabronione pod groźbą kary. W niniejszym artykule autorzy odnoszą się do przedmiotowej nowelizacji, komentują wprowadzone zmiany, a ponadto zastanawiają się, czy istnieje inny, aniżeli zaproponowany przez ustawodawcę, sposób uregulowania tego zjawiska.