Monitor Prawniczy
nr 12/2019
Definicja tajemnicy przedsiębiorstwa według dyrektywy 2016/943 i jej implementacja do krajowych porządków prawnych na przykładzie Niemiec i Polski
DOI: 10.32027/MOP.19.12.2
LL.M. Autorka jest absolwentką kierunku „Magister des Rechts”, prowadzonego wspólnie przez WPiA Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydział Prawa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, a także kierunków „Bachelor of German and Polish Law” i „Master of German and Polish Law” na Wydziale Prawa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na WPiA Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Autor jest absolwentem WPiA Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Prawa Amerykańskiego WPiA Uniwersytetu Warszawskiego oraz University of Florida. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Instytucie Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego oraz pracuje jako prawnik w BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. w Warszawie.
Abstrakt
Dnia 8.6.2016 r. przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej została przyjęta dyrektywa 2016/943 w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem. Niniejszy artykuł ma na celu analizę dotychczas obowiązujących przepisów prawnych regulujących brzmienie definicji tajemnicy przedsiębiorstwa w Niemczech i w Polsce, oraz sposobu implementacji postanowień dyrektywy 2016/943 w tym zakresie przez obu ustawodawców.