Monitor Prawniczy

nr 20/2018

Skarga na czynności komornika po nowelizacji wchodzącej w życie 1.1.2019 r.

DOI: 10.32027/MOP.18.20.1
Artur Grajewski
Autor jest sędzią i Wiceprezesem Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie, wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Paweł Dzienis
Autor jest sędzią Sądu Rejonowego w Białymstoku, wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz Uniwersytetu w Białymstoku.
Abstrakt

Z dniem 1.1.2019 r. wraz z nowym prawem komorniczym pojawia się skarga na czynności komornika w zmienionym kształcie. Analizując dotychczasowe przemiany tej instytucji na przestrzeni ostatnich 3 lat, autorzy porządkują zasady wnoszenia i rozpoznawania tego środka zaskarżenia. Dokonują też próby oceny przeprowadzanych zmian. Poszukują odpowiedzi na pytanie, czy nowelizacje realizują pokładany w nich podstawowy cel przyspieszenia i zwiększenia efektywności egzekucji. W przypadku tej nowelizacji, obok realizacji wskazanych celów, istotne jest też ułatwienie skarżenia czynności i zwiększenie dostępności tego środka zaskarżenia. Refleksji poddane zostały zmiany w zakresie właściwości sądu z uwzględnieniem utworzenia wydziałów egzekucyjnych, skutków wprowadzenia formularza skargi i aspektów fiskalnych. W konkluzji autorzy stwierdzają, że skarga na czynności komornika po 1.1.2019 r. w nowej odsłonie będzie regulacją nowoczesną, odpowiadającą potrzebom współczesnego społeczeństwa i obrotu gospodarczego.