Monitor Prawniczy

nr 9/2015

Praktyczne aspekty ochrony tajemnicy ubezpieczeniowej

Jakub Ziemba
Radca prawny i dyrektor Biura Prawnego i Monitoringu Zgodności w Pocztowym Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Pocztowym Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie S.A.
Paweł Machulak
Aplikant radcowski i pracownik Biura Prawnego i Monitoringu Zgodności w Pocztowym Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Pocztowym Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie S.A.
Abstrakt

Tematyka informacji o charakterze konfidencjonalnym wciąż pozostaje jednym z najczęściej poruszanych w doktrynie prawa. Wiele napisano np. na temat informacji poufnych, tajemnicy przedsiębiorstwa czy tajemnicy bankowej. Wprawdzie w ostatnim czasie również zagadnienie tajemnicy ubezpieczeniowej doczekało się wartościowych publikacji, niemniej jednak, w ocenie autorów, kilka kwestii praktycznych związanych z obowiązkiem zachowania konfidencji nadal nie zostało w doktrynie omówionych. W niniejszym artykule autorzy w pierwszej kolejności przedstawili zakres tajemnicy ubezpieczeniowej i kwestie dotyczące rozstrzygnięcia co do kręgu osób uprawnionych do otrzymania danych objętych tajemnicą ubezpieczeniową oraz osób zobowiązanych do zachowania w dyskrecji danych dotyczących klientów zakładu ubezpieczeń. Następnie zwrócono uwagę na określenie zakresu tajemnicy ubezpieczeniowej względem innych tajemnic zawodowych oraz ochrony wynikającej z przepisów dotyczących danych osobowych. Dysponentem danych, co do zasady, jest podmiot, którego dane są chronione, istotne z praktycznego punktu widzenia jest więc także doprecyzowanie możliwości dysponowania danymi objętymi tajemnicą ubezpieczeniową przez inne podmioty oraz ograniczeń w tym zakresie. Autorzy zwrócili uwagę jeszcze na kilka występujących problemów praktycznych i potrzebę usunięcia wątpliwości interpretacyjnych odnoszących się do obowiązujących regulacji prawnych poprzez podjęcie działań legislacyjnych przez ustawodawcę.