Studia Prawa Prywatnego

nr 3/2022

Postępowanie przed sądem polubownym w dobie pandemii i postpandemii: rozprawy zdalne a naczelne zasady postępowania cywilnego i arbitrażowego

DOI: 10.32027/SPP.22.3.2
Magdalena Gutowska
Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Nr ORCID: 0000-0002-9289-2362.
Abstrakt

Pandemia COVID-19 wprowadziła prawdopodobnie nieodwracalne zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji, w tym sądownictwa polubownego. Jakkolwiek naturę międzynarodowego arbitrażu handlowego cechuje dynamika oraz elastyczność, a rozprawy zdalne nie stanowią w tym postępowaniu novum, wymuszone rzeczywistością pandemiczną coraz ­silniejsze poleganie na środkach zdalnej komunikacji stanowi przyczynek do szerokiej dyskusji w doktrynie międzynarodowego arbitrażu w kontekście zgodności reorganizacji postępowań z naczelnymi zasadami postępowania cywilnego oraz arbitrażowego, w szczególności z zasadą równego traktowania stron i prawem stron do ich wysłuchania. Niniejsze opracowanie pochyla się nad granicami swobody umów w tym kontekście i nad organizacją rozpraw zdalnych w rzeczywistości pandemicznej i postpandemicznej de lege lata i de lege ferenda, z uwzględnieniem implikacji zachodzących zmian.