Studia Prawa Prywatnego

O czasopiśmie

Zgodnie z najnowszym komunikatem z 5.1.2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych za publikację na łamach czasopisma „Studia Prawa Prywatnego im. Prof. Z. Radwańskiego” Autor otrzymuje 40 punktów.

Czasopismo jest ujęte w w międzynarodowej bazie European Reference Index for the Humanities and Social Sciences (ERIH+).

Studia Prawa Prywatnego to kwartalnik ukazujący się na rynku wydawniczym od 2006 r. Aktualnie wydano już 71 zeszytów, w których opublikowane zostały artykuły o charakterze naukowym poświęcone prawu prywatnemu.

Studia Prawa Prywatnego to kwartalnik wywodzący się z najbardziej prestiżowej serii książkowej poświęconej prawu prywatnemu System Prawa Prywatnego, publikowanej we współpracy z Instytutem Naukowym PAN. Opiekę merytoryczną nad kwartalnikiem sprawują najwybitniejsze autorytety polskiego i międzynarodowego prawa prywatnego. Redaktorem Naczelnym czasopisma był prof. Zbigniew Radwański. Jego dzieło kontynuuje prof. Bogudar Kordasiewicz, jako Redaktor Naczelny.

Członkami Rady Naukowej są zarówno Redaktorzy Naukowy poszczególnych tomów Systemu Prawa Prywatnego, jak i wybitni przedstawiciele nauki prawa prywatnego polskiego oraz przedstawiciele nauki prawa prywatnego z innych krajów: Niemiec, Francji, Czech, Włoch.

Artykuły prezentowane w Studiach Prawa Prywatnego dotyczą zagadnień wywodzących się z: prawa cywilnego, rodzinnego, autorskiego, własności przemysłowej, prawa konkurencji, prawa spółek, prawa papierów wartościowych, prawa prywatnego międzynarodowego, prawa medycznego. Przygotowywane teksty zawierają nie tylko komentarz do aktualnego ustawodawstwa, ale także analizę polskiego oraz europejskiego prawa prywatnego, ze wskazaniem na modelowe (systemowe) rozwiązania. Ten sposób prezentacji zagadnień prawnych pozwala Czytelnikom na bardziej transparentne zapoznanie się z daną tematyką. 

Informacje dla autorów
Procedura dotycząca przeciwdziałania „ghostwriting” i „guest authorship”
  1. „Ghostwriting” występuje wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
    „Guest authorship” („honorary authorship”) występuje wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji.
  2. Redakcja Studiów Prawa Prywatnego wymaga od autorów publikacji ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji), przy czym główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający manuskrypt.
  3. Redakcja Studiów Prawa Prywatnego informuje, że „ghostwriting” oraz „guest authorship” (zob. opis w pkt 1) są przejawem nierzetelności naukowej, a wszelkie wykryte przypadki będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych itp.).
  4. Redakcja Studiów Prawa Prywatnego prosi o przekazywanie przez autorów informacji o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów („financial disclosure”).
  5. Redakcja Studiów Prawa Prywatnego będzie dokumentować wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, zwłaszcza łamania i naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce.
Procedura recenzowania – double blind rewiew process
  1. Do artykułów przysyłanych do redakcji przez absolwentów wydziałów prawa, doktorantów, asystentów i aplikantów powinna być dołączona rekomendacja (recenzja) opiekuna naukowego.
  2. Artykuły podlegają anonimizacji. Po dokonaniu anonimizacji każdy artykuł jest wysyłany do dwóch niezależnych recenzentów. Zarówno autorzy, jak i recenzenci nie znają swoich tożsamości.
  3. W procesie oceny opracowania wydawnictwo stosuje procedury COPE (pełne informacje o stosowanych procedurach dostępne są na stronie Wydawnictwa oraz pod adresem: https://www.beck.pl/zasady-publikacji/zasady-etyki-publikacyjnej/
  4. Lista recenzentów współpracujących z Wydawcą czasopisma jest umieszczona na stronie internetowej czasopisma. Redakcja w miarę potrzeby zwraca się do osoby umieszczonej na liście.
  5. W uzasadnionych przypadkach Redakcja może zwrócić się z prośbą o ocenę do osób spoza grona wskazanych osób.
  6. Każda recenzja kończy się jednoznacznym wnioskiem, co do do-puszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia, ewentualnie przedstawieniem Autorowi sugestii co do zmian i poprawek.
  7. Autor otrzymuje zanonimizowane recenzje i jest proszony o dokonanie stosownych zmian, sugerowanych w recenzjach.
Termin publikacji

Czas oczekiwania na publikację wynosi ok. 9 miesięcy.

Bezpłatny charakter publikacji

Publikacja artykułów w Studiach Prawa Prywatnego ma charakter nieodpłatny.

Zasady etyczne

Redakcja „Studiów Prawa Prywatnego” dochowuje najwyższej staranności w celu utrzymania standardów etycznych w publikacjach naukowych, zgodnie z zasadami obowiązującymi w Wydawnictwie C.H.Beck https://www.beck.pl/zasady-publikacji/zasady-etyki-publikacyjnej/

Zasady etyczne zostały oparte na COPE's Best Practice Guidelines for Journal Editors.

http://publicationethics.org/

Diagramy COPE w języku polskim (plik *.PDF)

Standardy etyczne

Obowiązki redakcji

  1. Redaktor naczelny ma obowiązek stosowania się do aktualnego stanu prawnego w zakresie zniesławienia, naruszenia praw autorskich i plagiatu oraz ponosi odpowiedzialność za decyzje dotyczące wyboru artykułów do publikacji.
  2. Żadnemu członkowi zespołu redakcyjnego (redakcja, członkowie kolegium redakcyjnego, członkowie kolegium recenzentów) nie wolno ujawniać informacji na temat złożonej/przekazanej do redakcji pracy jakiejkolwiek innej osobie niż osobom przewidzianym przyjętą w redakcji czasopisma procedurą wydawniczą.
  3. Nieopublikowane artykuły bądź ich fragmenty nie mogą być wykorzystane w badaniach własnych zespołu redakcyjnego bądź recenzentów bez wyraźnej pisemnej zgody autora.
  4. W zakresie przeciwdziałania dyskryminacji redakcja przestrzega obowiązującego prawa.

Obowiązki Autorów

  1. Wydawnictwo zobowiązuje autorów utworów do ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w ich powstanie z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji: kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu utworu, przy czym główną odpowiedzialność za jego treść ponosi autor zgłaszający utwór.
  2. Wydawnictwo zobowiązuje autorów do przekazywania informacji o ewentualnych źródłach finansowania utworu/publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów w powstanie publikacji („financial disclosure”). Wydawnictwo jest zobowiązane do zamieszczenia informacji o wkładzie finansowym wymienionych podmiotów w publikacji.
  3. Autor nie powinien publikować materiałów opisujących te same badania w więcej niż jednym czasopiśmie lub publikacji pierwotnej. Złożenie tej samej pracy do więcej niż jednej redakcji czasopisma jednocześnie stanowi postępowanie nieetyczne i jest niedozwolone.
  4. Autor zobowiązany jest do zacytowania publikacji, które miały wpływ na powstanie złożonej pracy i za każdym razem musi potwierdzić skorzystanie z pracy innych autorów. Powinien upewnić się również, że nazwiska autorów cytowanych w pracy i/lub fragmenty prac cytowanych dzieł zostały w niej w prawidłowy sposób zacytowane lub wymienione.
  5. W przypadku, gdy autor odkryje zasadniczy błąd lub nieścisłość w swojej pracy, ma obowiązek jak najszybszego powiadomienia o tym redakcji.
  6. Autor przekazuje do redakcji wyłącznie oryginalną pracę.
  7. Wydawnictwo informuje, że „ghostwriting” oraz „guest authorship” są przejawem nierzetelności naukowej, a wszelkie wykryte przypadki będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów – instytucji zatrudniających autorów, towarzystw naukowych, stowarzyszeń edytorów naukowych itp. Zgodnie ze standardami wydawniczymi:
    • „ghostwriting” występuje wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie utworu/publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w utworze/publikacji;
    • „guest authorship” („honorary authorship”) występuje wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem utworu/publikacji.

Obowiązki Recenzentów

  1. Recenzent wspiera redaktora naczelnego w podejmowaniu decyzji redakcyjnych i – za pośrednictwem redakcji – może również wspierać autora w poprawieniu pracy.
  2. Każdy wybrany recenzent, który nie może zrecenzować pracy lub wie, że szybkie sporządzenie recenzji nie będzie możliwe, powinien poinformować o tym redakcję.
  3. Recenzje powinny być sporządzone obiektywnie. Recenzenci powinni jasno wyrażać swoje poglądy, popierając je odpowiednimi argumentami. Krytykę personalną autora uznaje się za niewłaściwą.
  4. Wszystkie recenzowane prace muszą być traktowane jak dokumenty poufne. Nie można ich okazywać ani dyskutować na ich temat z innymi osobami niż upoważniony do tego przedstawiciel redakcji.
  5. Wszystkie recenzje wykonywane są w procesie double blind review, a Redakcja nie udostępnia danych autorów recenzentom i danych recenzentów autorom.
  6. Informacje poufne lub pomysły nasuwające się w wyniku recenzji powinny być utrzymane w tajemnicy i nie mogą być wykorzystywane na potrzeby uzyskania korzyści osobistych.
  7. Recenzenci nie powinni recenzować prac, w stosunku do których występuje konflikt interesów wynikający z relacji z autorem, firmą lub instytucją związanymi z pracą.
  8. Recenzent powinien poinformować redakcję o każdym znaczącym podobieństwie, częściowym pokrywaniu się treści recenzowanej pracy z jakąkolwiek inną opublikowaną i znaną mu pracą lub podejrzeniu plagiatu.
Rada programowa

Redaktor Naczelny:
Prof. Bogudar Kordasiewicz

Zastępca Redaktora Naczelnego:
Dr Mateusz Grochowski

Rada Naukowa Systemu Prawa Prywatnego:

Prof. Edward Gniewek
Prof. Wojciech J. Katner
Prof. Ewa Łętowska
Prof. Adam Olejniczak
Prof. Adam Opalski
Prof. Konrad Osajda
Prof. Maksymilian Pazdan
Prof. Jerzy Rajski
Prof. Michał Romanowski
Prof. Marek Safjan
Prof. Ryszard Skubisz
Prof. Tadeusz Smyczyński
Prof. Stanisław Sołtysiński
Prof. Andrzej Szajkowski
Prof. Andrzej Szumański

Rada Naukowa:

Prof. Aleksander Belohlávek
Prof. Fabrizio Cafaggi
Prof. Stefan Grundmann
Prof. Piotr Machnikowski
Prof. Ulrich Magnus
Prof. Chantal Mak
Prof. Michael Martinek
Prof. Florian Möslein
Dr hab. Tomasz Niedziński
Prof. Wojciech Popiołek
Dr hab. Tomasz Szanciło
Prof. Monika Tarska
Dr hab. prof.ucz. Rafał Wrzecionek
Prof. Mariusz Załucki

Lista recenzentów

Ewa Bagińska
Mirosław Bączyk
Aleksander Bělohlávek
Patryk Bender
Jerzy Bieluk
Magdalena Bławat
Witold Borysiak
Adam Brzozowski
Wojciech Brzozowski
Joanna Buchalska
Fabrizio Cafaggi
Olga Ceran
Aleksander Chłopecki
Kati Cseres
Magdalena Deneka
Przemysław Drapała
Maciej Giaro
Edward Gniewek
Krzysztof Gołębiowski
Kacper Górniak
Mateusz Grochowski
Stefan Grundmann
Jan Halberda
Monika Grażyna Jagielska
Agnieszka Jabłonowska
Andrzej Jakubecki
Jacek Jastrzębski
Stefanie Jung
Wojciech J. Katner
Paweł Księżak
Michał Kućka
Katarzyna Kopaczyńska-Pieczniak
Bogudar Kordasiewicz
Marcin Krajewski
Bogusław Lackoroński
Monika Leszczyńska
Joanna A. Luzak
Ewa Łętowska
Piotr Machnikowski
Ulrich Magnus
Chantal Mak
Michael Martinek
Andrzej Matlak
Andrzej Mączyński
Florian Möslein
Krzysztof Mularski
Tomasz Niedziński
Adrian Marcin Niewęgłowski
Artur Nowacki
Magdalena Olczyk
Adam Olejniczak
Janina Panowicz-Lipska
Marlena Pecyna
Karolina Panfil
Francesco Paolo Patti
Jakub Pawliczak
Maksymilian Pazdan
Mateusz Józef Pilich
Krzysztof Pietrzykowski
Wojciech Popiołek
Agnieszka Pyrzyńska
Jerzy Rajski
Krzysztof Riedl
Przemysław Pałka
Karolina Panfil
Małgorzata Pyziak-Szafnicka
Ewa Rott-Pietrzyk
Marek Safjan
Anna Natalia Schultz
Ewa Skibińska
Ryszard Skubisz
Agnieszka Smoleńska
Tadeusz Smyczyński
Stanisław Sołtysiński
Andrzej Stempniak
Ewa Rott-Pietrzyk
Radosław Strugała
Andrzej Szajkowski
Tomasz Szanciło
Agnieszka Sztoldman
Andrzej Szumański
Janusz Szwaja
Maciej Taborowski
Monika Tarska
Paweł tokarski
Monika Wałachowska
Anne-Marie Weber
Jan Winczorek
Bartosz Wołodkiewicz
Fryderyk Zoll
Łukasz Żelechowski