Monitor Prawa Handlowego

nr 3/2018

Mimowolny „kodyfikator” prawa handlowego w ujęciu Petrażyckiego z domieszką Szekspira – czyli o faktycznej dekodyfikacji Kodeksu spółek handlowych

DOI: 10.32027/MPH.18.3.7
Michał Romanowski
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wspólnik w Kancelarii Romanowski i Wspólnicy, w latach 2006--2015 członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, w tym przewodniczący podkomisji KKPC ds. prawa spółek.
Abstrakt

Przyjęte podejście do zmian w Kodeksie spółek handlowych od jesieni 2015 r. stanowi źródło nasilających się ryzyk dla destabilizacji i dezintegracji prawa spółek handlowych w sferze wartości, podstawowych konstrukcji i pojęć oraz metody tworzenia i interpretacji norm prawa handlowego oraz wprowadza prawo spółek handlowych w proces jego anoniomowej (urzędniczej) publicyzacji z punktu widzenia metody tworzenia i interpretacji przepisów prawa handlowego. Likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (KKPC) w grudniu 2015 r. rozpoczęła galopującą erozję świata wartości prawa spółek. KKPC mogła się mylić, ale czyniła to zawsze starannie, uważnie wsłuchując się w głosy krytyki. KKPC była swoistą strażniczką stabilizacji i integracji prawa prywatnego.