Monitor Prawa Handlowego

nr 1/2015

Zarząd spółki z o.o. będącej komplementariuszem spółki komandytowej nie może reprezentować spółki z o.o., a tym samym spółki komandytowej, w umowie z członkiem zarządu

Agata Sokołowska
Aplikant adwokacki, Zespół Prawa Spółek oraz Fuzji i Przejęć, Dentons
Abstrakt

Ponieważ komplementariusz bez ograniczenia odpowiada za długi spółki komandytowej (art. 102 KSH) i umowa zawierana przez spółkę z o.o. jako komplementariusza bezpośrednio wpływa na stan zobowiązań komplementariusza, to zarząd spółki z o.o. będącej komplementariuszem nie może reprezentować spółki z o.o. – a tym samym spółki komandytowej – w umowie z członkiem zarządu komplementariusza.

Wyrok SO w Krakowie z 6.2.2014 r., IX GC 619/12, dostępny na: www.orzeczenia.ms.gov.pl

Stan faktyczny

Powód przyjmujący zlecenie wniósł o zasądzenie od pozwanego dającego zlecenie 172 629,32 zł z ustawowymi odsetkami z tytułu określonego w umowie wynagrodzenia za przeprowadzenie procesu administracyjnego mającego na celu uzyskanie pozwolenia na budowę.Powodowy zleceniobiorca zamierzał wybudować dwa budynki mieszkalne z infrastrukturą i w tym celu razem z J.F. założył spółkę z o.o. Na podstawie umowy powód zlecił wspomnianej spółce uzyskanie pozwolenia na budowę. Ze względu na brak wystarczających środków na wykonanie inwestycji powód w 2008 r. zawiązał z A.O. spółkę z o.o., w której obydwoje wspólnicy objęli po 50% udziałów i obydwoje zostali powołani do zarządu. Następnie w dniu 1.12.2008 r. wspólnicy założyli pozwaną spółkę komandytową. Zgodnie z postanowieniami umowy spółki komandytowej w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki wymagana jest zgoda komandytariusza. Za czynności przekraczające zwykły zarząd uznane zostały czynności skutkujące nabyciem prawa lub zaciągnięciem zobowiązania o wartości powyżej 100 000 zł. Komplementariuszem spółki komandytowej została spółka z o.o., a komandytariuszami powodowy zleceniobiorca i A.O. W dniu 29.12.2008 r. powód sprzedał pozwanej spółce nieruchomość przeznaczoną na inwestycję. Powód i A.O. uzgodnili, że po uzyskaniu pozwolenia na budowę, spółka z o.o. przeniesie pozwolenie na pozwaną spółkę komandytową. Powód i A.O. uzgodnili rozliczenia finansowe, w tym wynagrodzenie należne powodowi za przeniesienie przez spółkę z o.o. przyszłego pozwolenia na budowę.Ze względu na przedłużające się oczekiwanie na pozwolenie na budowę A.O. postanowił wycofać się z inwestycji. W lipcu 2009 r. M.L. nabył od A.O. jego udziały w spółce z o.o. i został powołany do zarządu w jego miejsce. Jednocześnie M.L. przejął od A.O. prawa i obowiązki komandytariusza pozwanej spółki.W dniu 10.12.2010 r. spółka z o.o. uzyskała pozwolenie na budowę. Następnie powód i M.L. uzgodnili wycofanie się powoda z inwestycji. Powód sprzedał swoje 50% udziałów w spółce z o.o. po połowie (po 25%) M.L. i jego żonie A.L., został odwołany z zarządu i jednocześnie przeniósł na M.L. prawa i obowiązki komandytariusza pozwanej spółki. Pozwolenie na budowę zostało przeniesione na pozwaną spółkę.