Monitor Prawa Handlowego

nr 2/2014

Charakter prawny instytucji „osoby upoważnionej w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego” i zakres umocowania tej osoby

Michał Szumbarski
aplikant adwokacki, Zespół Prawa Spółekoraz Fuzji i Przejęć, Dentons
Abstrakt

1. Art. 87 SwobGospU zawiera regulację autonomiczną, nie dającą się w pełni wprost utożsamić z żadną z klasycznych konstrukcji prawa cywilnego, zwłaszcza z pełnomocnictwem. Wynikająca z tego przepisu konstrukcja łączy w sobie elementy przedstawicielstwa (do którego zastosowanie mogą mieć per analogiam art. 95 i n. KC) oraz upoważnienia do dokonywania czynności faktycznych.2. Art. 87 SwobGospU określa wyłącznie „warunek minimum”, jaki musi spełnić przedsiębiorca zagraniczny, który podejmuje na terytorium Polski działalność gospodarczą za pośrednictwem oddziału – nie oznacza on natomiast zakazu ustanowienia większej liczby osób, których status prawny regulowany będzie przez art. 87 SwobGospU. De lege lata trudno więc dostrzec wyraźne przeszkody dla ustanowienia przez przedsiębiorcę więcej niż jednej „osoby upoważnionej” w rozumieniu art. 87 SwobGospU.3. Osoba upoważniona w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego (art. 87 SwobGospU), której dane zostały objęte wpisem tego oddziału do Krajowego Rejestru Sądowego, może udzielić pełnomocnictwa procesowego do zastępowania przedsiębiorcy zagranicznego w sprawach o roszczenia związane z działalnością tego oddziału.

Uchwała SN z 26.2.2014 r., III CZP 103/13, Biul.SN Nr 2/2014, s. 9

Zagadnienie prawneCzy osoba ustanowiona przez przedsiębiorcę zagranicznego tworzącego oddział w Polsce, upoważniona w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego (art. 87 ustawy z 2.7.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; dalej jako: SwobGospU), której dane zostały objęte wpisem tego oddziału do Krajowego Rejestru Sądowego, może jednoosobowo udzielić pełnomocnictwa procesowego do zastępowania przedsiębiorcy zagranicznego w sprawach o roszczenia związane z działalnością tego oddziału?