Monitor Prawa Handlowego

nr 1/2014

„Zarząd kadłubowy”

Agata Sokołowska
Aplikant adwokacki, Zespół Prawa Spółek oraz Fuzji i Przejęć, Dentons
Katarzyna Bilewska
Dr hab., Profesor uczelni w Katedrze Prawa Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat, Partner, Praktyka Sporów Korporacyjnych w warszawskim biurze kancelarii Dentons, ORCID: 0000-0003-0988-7480.
Abstrakt

Na zasadzie art. 38 KC spółka działa w oparciu nie tylko o przepisy prawa, ale również w oparciu o własną umowę. Umowa może określać zarówno skład zarządu, jak i zasady, które obowiązują przy podejmowaniu uchwał. Skoro umowa przewiduje, iż zarząd w spółce jest co najmniej dwuosobowy, to zarząd, który nie spełnia tego warunku należy uznać za tzw. „zarząd kadłubowy”. Zarządem kadłubowym jest zarząd składający się z mniejszej liczby członków niż określona w umowie. Zarząd kadłubowy osoby prawnej jest zatem jej organem istniejącym, ale nie może on prowadzić spraw osoby prawnej lub jej reprezentować.

Postanowienie SO w Warszawie, XXIII Wydział Gospodarczy Odwoławczy z 14.6.2014 r., XXIII Ga 473/13, opubl.: orzecznictwo.ms.gov.pl

Stan faktyczny Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wniosła m.in. o wpis do rejestru zmian w składzie swojego zarządu. Z dwuosobowego dotychczas składu wniosła o wykreślenie danych jednego z członków zarządu. Jako podstawę wpisu wskazała uchwałę zgromadzenia wspólników o odwołaniu z zarządu, na którym to zgromadzeniu uczestniczył jeden wspólnik mający 50% kapitału w spółce. SR oddalił wniosek o wpis zmian do rejestru przedsiębiorców podnosząc, że zgodnie z § 17 umowy spółki podjęcie jakiejkolwiek uchwały w spółce wymaga obecności 2/3 kapitału, zatem uchwała nie doszła do skutku. Ponadto, w myśl par. 15 umowy spółki zarząd spółki musi składać się, z co najmniej dwóch członków, gdyż reprezentacja spółki jest dwuosobowa. Jeden członek zarządu przy reprezentacji dwuosobowej spółki, nie będzie mógł skutecznie reprezentować spółki. Apelację złożyła spółka reprezentowana, zarzucając niewłaściwą interpretację art. 205 KSH. W ocenie spółki, jeśli zarząd jest faktycznie zarządem jednoosobowym, to nie może być wymagana reprezentacja dwuosobowa. Zdaniem apelującego, z istoty zarządu wynika, że jeśli liczy on jedna osobę, to może ona skutecznie reprezentować spółkę.