Monitor Prawa Handlowego

nr 2/2011

Wyłączenie prawa pierwszeństwa

Tomasz Bogusz
Prawnik, Zespół Prawa Spółek oraz Fuzji i Przejęć, Salans
Marcin Tofel
adwokat w Kancelarii SALANS
Abstrakt

1. Uchwałą zgromadzenia wspólników spółki z o.o. niebędącą zmianą umowy spółki można wyłączyć prawo pierwszeństwa dotychczasowego wspólnika bez jego zgody do objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, chyba że co innego wynika z umowy spółki.
2. Podwyższenie w granicach kwotowych i czasowych wskazanych w umowie spółki nie jest zmianą umowy spółki. Uchwała o podwyższeniu zapada więc bezwzględną większością głosów, a nie kwalifikowaną, oraz nie musi być zaprotokołowana przez notariusza.
3. Z art. 257 § 1 KSH wynika, że umowa spółki musi tylko określić górną granicę podwyższenia oraz termin, w jakim podwyższenie ma nastąpić. Każda uchwała zgromadzenia wspólników, która podwyższa kapitał zakładowy w zakreślonych umową granicach, musi być traktowana jako uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego, która nie jest uchwałą zmieniającą umowę spółki. Nie ma wobec tego podstaw do formułowania dodatkowych wymogów ważności takiej uchwały, w szczególności wymogu zgody wspólnika, którego taka uchwała pozbawia prawa do objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym.