Monitor Prawa Handlowego

nr 2/2011

Pełnomocnik jako reprezentant spółki w postępowaniu o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwały zgromadzenia (art. 253, 426 KSH)

Katarzyna Bilewska
Profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Handlowego WPiA Uniwersytetu Warszawskiego oraz adwokat, kieruje Zespołem Sporów Korporacyjnych w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii prawniczej DENTONS.
Abstrakt

Przepis art. 253 (426) Kodeksu spółek handlowych ustanawia szczególny sposób reprezentacji spółki kapitałowej w sporze dotyczącym stwierdzenia nieważności lub uchylenia uchwały zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia), przewidując ustanowienie przez ten organ pełnomocnika. W sytuacji konfliktu interesów pomiędzy spółką a zarządem wyłaniającego się w związku z takim postępowaniem powołanie pełnomocnika jest w zasadzie obowiązkowe (art. 253 § 2 KSH, art. 426 § 2 KSH).
Tymczasem regulacja dotycząca powołania pełnomocnika do reprezentowania spółki w sprawie o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwały zgromadzenia jest lakoniczna. Co więcej, instytucja pełnomocnika jest stosunkowo rzadko wykorzystywana w praktyce, co powoduje, że nie doszło w orzecznictwie do wyjaśnienia wątpliwości związanych z_interpretacją regulujących ją przepisów.