Monitor Prawa Pracy

nr 2/2023

Niedopuszczalność zastrzeżenia w umowie przedwstępnej o pracę kary umownej na rzecz pracodawcy

Marcin Szwanenfeld
Autor jest radcą prawnym, partnerem w Grzybkowski Guzek i Partnerzy Adwokacka Spółka Partnerska w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie cywilnym, ze szczególnym uwzględnieniem zabezpieczania i dochodzenia należności.
Beata Grygiel-Skrzypczak
Autorka jest adwokatem, współpracuje z Grzybkowski Guzek i Partnerzy Adwokacka Spółka Partnerska w Poznaniu. Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Abstrakt

W pierwszym kwartale 2023 r. rynek pracy nadal można określić rynkiem pracownika. Szczególnie poszukiwane przez pracodawców są osoby posiadające wiedzę i doświadczenie, w szczególności techniczne. Z jednej strony wobec braku kandydatów nieposiadających zatrudnienia pracodawcy wyszukują na rynku potencjalnych kandydatów i namawiają ich do zmiany pracodawcy. Z drugiej strony, zmiana pracodawcy jest dla pracownika sposobem na podwyższenie wynagrodzenia. Jeśli strony dojdą do porozumienia co do przyszłej treści umowy o pracę, zawierana bywa umowa przedwstępna o pracę, mająca związać strony do czasu upływu terminu wypowiedzenia stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy. Aby zapobiec uchyleniu się przez którąkolwiek ze stron (rzadziej wyłącznie przez pracownika) od zawarcia umowy przyrzeczonej, w umowie przedwstępnej zastrzegana jest na tę okoliczność kara umowna. Przedmiotem artykułu jest ocena dopuszczalności zastrzeżenia tego postanowienia umownego.

Słowa kluczowe
przedwstępna umowa o pracę, kara umowna na rzecz pracodawcy, umowa przyrzeczona o pracę