Monitor Prawa Pracy

nr 8/2015

Tworzenie modelu idealnego kandydata do pracy a naruszenie zakazu dyskryminacji

Katarzyna Zwolińska
Autorka jest doktorantką w Katedrze Prawa Pracy, w Zakładzie Prawa Rynku Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Abstrakt

Celem niniejszego opracowania jest wskazanie i analiza tych elementów przygotowania się pracodawcy do procesu rekrutacyjnego, które pozwolą mu zatrudnić osobę najbardziej odpowiadającą jego potrzebom. Autorka zwraca przy tym uwagę na zagrożenia związane z ewentualnym naruszeniem przepisów prawa pracy dotyczących zakazu dyskryminacji, który obejmuje również kandydata na pracownika.

Uwagi wstępne

Bardzo ważną kwestią przy planowaniu zatrudnienia nowego pracownika jest zapoznanie się przez pracodawcę z różnymi typami pracowników wyróżnianymi na rynku pracy oraz określenie, jaki kandydat będzie odpowiadał potrzebom organizacji. Chodzi głównie o dokonanie charakterystyki grup osób zatrudnionych lub ubiegających się o pracę ze względu na kryterium, jakim jest podejście do wykonywania pracy, plany zawodowe, wizja kariery i cechy, którymi odznaczają się wobec swoich aktualnych pracodawców. Pracodawca powinien również dokonać analizy własnych potrzeb kadrowych z uwzględnieniem specyfiki charakteru funkcjonowania swojego zakładu pracy oraz wyznaczeniem pożądanych celów, które ma nieść za sobą zatrudnienie nowego pracownika na danym stanowisku. Przede wszystkim należy dokonać opisu stanowiska pracy, który składa się z trzech części: wyników, jakie mają być osiągane na tym stanowisku, umiejętności koniecznych do osiągnięcia tych wyników oraz cech osobowościowych kandydata i jego dopasowania do reszty zespołu1. To proces niezbędny do określenia przydatności do pracy przyszłego pracownika, która jest podstawą tworzenia koncepcji przyjmowania nowego pracownika do pracy, diagnozą psychologiczną prowadzącą do orzekania o możliwościach człowieka, jego potencjalnych sukcesach i niepowodzeniach2.