Monitor Prawa Pracy

nr 9/2007

Zgłoszenie zatrudnienia do urzędu pracy

Ewa Suknarowska-Drzewiecka
Autorka jest adiunktem w Instytucie Nauk Prawnych PAN.
Abstrakt

Pracodawca jest obowiązany zawiadomić właściwy powiatowy urząd pracy o zatrudnieniu osoby zarejestrowanej jako bezrobotna lub o powierzeniu jej innej pracy zarobkowej.

W niniejszym opracowaniu autorka szczegółowo omawia obowiązki informacyjne związane z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej i samozatrudnienia.

Zgłoszenie zatrudnienia

Obowiązek pracodawcy polegający na zawiadomieniu właściwego powiatowego urzędu pracy o zatrudnieniu osoby zarejestrowanej jako bezrobotna lub o powierzeniu jej innej pracy zarobkowej wynika z art. 36 ust. 7 ustawy z 20.4.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy1. W tym celu pracodawca przed zatrudnieniem pracownika jest obowiązany uzyskać od niego oświadczenie o pozostawaniu lub niepozostawaniu w rejestrze bezrobotnych (art. 36 ust. 6 PomocZatrudU). Osoba podejmująca zatrudnienie jest obowiązana takie zaświadczenie złożyć (art. 36 ust. 6 Pomoc­ZatrudU). Jeżeli pracownik jest zarejestrowany w urzędzie pracy, wówczas pracodawca ma obowiązek zawiadomić w formie pisemnej w ciągu 5 dni właściwy powiatowy urząd pracy o zatrudnieniu osoby zarejestrowanej jako bezrobotna lub o powierzeniu jej innej pracy zarobkowej (art. 36 ust. 7 PomocZatrudU). Ten pięciodniowy termin, w ciągu którego pracodawca musi zawiadomić powiatowy urząd pracy, liczy się od momentu nawiązania stosunku prawnego (np. zawarcia umowy, powołania, wyboru). Jednocześnie bezrobotny jest obowiązany zawiadomić w ciągu 7 dni powiatowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 74 PomocZatrudU). Jest to obowiązek niezależny od obowiązku informacyjnego pracodawcy.

Kto zatrudnia bezrobotnego lub powierza mu wykonywanie innej pracy zarobkowej, nie zawiadamiając przy tym właściwego powiatowego urzędu pracy, podlega karze grzywny nie niższej niż 3000 zł (art. 119 ust. 1 PomocZatrudU). Natomiast bezrobotny, który podjął zatrudnienie, inną pracę zawodową lub działalność gospodarczą bez powiadomienia, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł (art. 119 ust. 2 PomocZatrudU). Nie podlegają karze osoby, które spełnią obowiązki informacyjne wprawdzie po terminie, ale przed dniem przeprowadzenia kontroli (art. 119 ust. 3 PomocZatrudU).

Kopię zawiadomienia powiatowego urzędu pracy pracodawca ma obowiązek [...]