Monitor Prawa Pracy

nr 8/2007

Zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Ewa Suknarowska-Drzewiecka
Autorka jest specjalistką w zakresie prawa pracy, pracownikiem Instytutu Nauk Prawnych PAN.
Abstrakt

Pracodawca rozpoczynający działalność jest obowiązany do powiadomienia o tym państwowego inspektora sanitarnego. Obowiązek ten ciąży również na pracodawcy w razie zmiany miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności (art. 209 KP).

W niniejszym opracowaniu autorka szczegółowo omawia sposób wypełnienia zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, m.in. poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami higieny pracy w zakładach pracy w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych (art. 1 ust. 2 ustawy z 14.3.1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej1). Wykonywanie tych zadań polega m.in. na sprawowaniu zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego, obejmującego kontrolę przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczących:

  • utrzymania należytego stanu higienicznego zakładów pracy,
  • warunków zdrowotnych środowiska pracy, a zwłaszcza zapobiegania powstawaniu chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami pracy,
  • warunków produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności oraz warunków żywienia zbiorowego,
  • warunków zdrowotnych produkcji i obrotu przedmiotami użytku, materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością, kosmetykami oraz innymi wyrobami mogącymi mieć wpływ na zdrowie ludzi (art. 2 i art. 4 ust. 1 PańInspSanU).

Do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy także wydawanie decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej lub decyzji o braku podstaw do tego (art. 5 ust. 4a PańInspSanU). Każdy przypadek rozpoznania choroby zawodowej albo podejrzenia o taką chorobę pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zgłosić właściwemu organowi PIS i właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy (art. 235 § 1 KP). Niedopełnienie tego obowiązku jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika (art. 283 § 2 pkt 6 KP).

Doraźne zalecenia, uwagi i wnioski, wynikające z [...]