Monitor Prawa Pracy

nr 7/2007

Zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy

Ewa Suknarowska-Drzewiecka
Autorka jest adiunktem w Instytucie Nauk Prawnych PAN.
Abstrakt

Pracodawca rozpoczynający działalność jest obowiązany do powiadomienia o tym właściwych organów nadzoru. Dotyczy to m.in. Państwowej Inspekcji Pracy. Obowiązek ten ciąży również na pracodawcy w razie zmiany miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności.

W niniejszym opracowaniu autorka szczegółowo omawia sposób wypełnienia zgłoszenia do PIP.

Uwagi wprowadzające

Pracodawca rozpoczynający działalność jest obowiązany do powiadomienia o tym właściwych organów nadzoru – okręgowego inspektora pracy i państwowego inspektora sanitarnego (art. 209 KP). Pracodawca powinien przekazać tę informację na piśmie w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności. Zawiadomienie obejmuje następujące dane: miejsce, rodzaj i zakres prowadzonej działalności.

Zawiadomienie inspektora pracy

Dzięki zawiadomieniu inspektor pracy uzyskuje wiedzę, jakie podmioty gospodarcze zatrudniające pracowników działają na lokalnym rynku pracy. Informacja ta jest pomocna dla celów kontroli podmiotu, zwłaszcza pod kątem przestrzegania przepisów i zasad bhp.

Początek biegu 30-dniowego terminu należy liczyć od momentu zatrudnienia przez pracodawcę pierwszego pracownika (nawiązania stosunku pracy), a nie od momentu rozpoczęcia działalności. W Kodeksie pracy nałożono taki obowiązek na pracodawcę, czyli podmiot zatrudniający chociaż jednego pracownika, a nie na podmiot prowadzący (rozpoczynający) działalność. Obowiązek powiadomienia inspektora pracy nie dotyczy podmiotów, które nie zatrudniają pracowników. A zatem obowiązek ten nie dotyczy podmiotów, u których praca jest świadczona na podstawie umów cywilnoprawnych. W art. 209 KP jest bowiem wyraźnie mowa o pracodawcy, którym jest jednostka organizacyjna albo osoba fizyczna zatrudniająca pracowników (art. 3 KP). Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 KP). Brak obowiązku zgłoszenia działalności do PIP, w przypadku zatrudniania wyłącznie na podstawie umów cywilnoprawnych, można potraktować jako pozytywny przejaw nieobciążania podmiotów biurokratycznymi obowiązkami. Natomiast z drugiej strony [...]