Monitor Prawa Pracy

nr 10/2007

Porozumienia ramowe partnerów społecznych działających na poziomie Unii Europejskiej i problem z ich wdrażaniem do polskiego porządku prawnego

Krzysztof Walczak
Doradca w dziedzinie prawa pracy, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Autor licznych publikacji. Wspólnik w firmie konsultingowej.
Abstrakt

Zapewnienie elastyczności na rynku pracy a gwarancje bezpieczeństwa dla pracowników

W ostatnim okresie wiele mówi się – i to nie tylko w naszym kraju – o problemie zapewnienia elastyczności na rynku pracy w połączeniu z gwarancjami bezpieczeństwa dla pracowników. W Unii Europejskiej wypracowano już specjalne pojęcie dla takiego działania, jakim jest nieprzetłumaczalne na język polski flexicurity1. Jedną z prób takiego elastycznego podejścia do zatrudnienia jest formuła telepracy niewymagająca codziennego stawiania się przez pracowników w miejscu pracy. Kwestia ta ostatecznie została, po długiej i burzliwej debacie, uregulowana w polskim Kodeksie pracy na mocy ustawy z 24.8.2007 r.2. Uzasadnieniem do wydania nowych przepisów była, oprócz ewidentnych korzyści zarówno dla wielu pracodawców, jak i szczególnie pracowników, chęć wdrożenia do polskiego porządku prawnego ramowego porozumienia z 16.7.2002 r. w sprawie telepracy3. Problem, jaki pojawił się jednak w związku z wdrożeniem tego aktu, polega na tym, iż nie jest on adresowany do państw członkowskich, ale do partnerów społecznych członków organizacji, które zawarły to porozumienie4. Podstawą takiego działania jest art. 139 TWE, zgodnie z którym dialog pomiędzy pracownikami i pracodawcami w ramach Wspólnoty może, o ile oni sobie tego życzą, prowadzić do wytworzenia stosunków umownych, łącznie z zawieraniem porozumień. Przy czym – jak dalej wskazuje się w paragrafie 2 tego artykułu – realizacja tych porozumień następuje bądź zgodnie z odpowiednią procedurą oraz zwyczajami pracowników i pracodawców, a także państw członkowskich, bądź w dziedzinach ujętych w art. 137 traktatu, na wspólne żądanie sygnatariuszy w drodze uchwały Rady, na wniosek Komisji5.