Monitor Prawniczy

nr 9/2024

Dopuszczalność wniesienia wadium w postaci elektronicznej na gruncie przepisów ustawy z 11.9.2019 r. - Prawo zamówień publicznych

DOI: 10.32027/MOP.24.9.5
Łukasz Grzybek
Autor jest uczestnikiem seminariów doktorskich na wydziale prawa SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego
Abstrakt

Ustawa - Prawo zamówień publicznych obliguje przyszłych wykonawców zamówienia do zachowania należytej staranności już na etapie składania oferty. W tym celu zamawiający publiczni wymagają od nich wniesienia wadium przetargowego, które, z jednej strony, ma za zadanie pełnić funkcję dyscyplinującą, z drugiej zaś, stanowić gwarancję zawarcia umowy o realizację zamówienia publicznego. Niemniej, w dobie elektronizacji zamówień publicznych (która trwa od 2018 r.) nie została w pełni wyjaśniona kwestia złożenia gwarancji wadialnej lub poręczenia wadialnego w postaci elektronicznej, o której mówi art. 97 ust. 10 ustawy - Prawo zamówień publicznych. Jest to o tyle istotne, że brak wniesienia wadium w przewidzianym sposobie oraz formie skutkuje odrzuceniem oferty wykonawcy - co z uwagi na sankcyjny charakter przepisów PrZamPubl powinno mieć miejsce tylko w jednoznacznych i niebudzących wątpliwości przypadkach.
Celem niniejszego artykułu jest ustosunkowanie się do problematyki związanej z możliwością wniesienia gwarancji i poręczenia wadialnego w postaci elektronicznej na gruncie przepisów ustawy z 11.9.2019 r. - Prawo zamówień publicznych.

Słowa kluczowe
Prawo zamówień publicznych, elektronizacja zamówień publicznych, postać elektroniczna wadium, wadium, wadium przetargowe
Bibliografia
A. Janiak [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. T. I. Część ogólna, pod red. A. Kidyby, Warszawa 2012, kom. do art. 60, s. 351; M. Maciejewska-Szałas [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, pod red. M. Balwickiej-Szczyrby, A. Sylwestrzak, Lex/el 2024, kom. do art. 60, s. 148; M. Stachowiak [w:] W. Dzierżanowski, Ł. Jaźwiński, J. Jerzykowski, M. Kittel, M. Stachowiak, Prawo zamówień publicznych. Komentarz, Warszawa 2021.