Monitor Prawniczy

nr 12/2024

Odstąpienie od sporządzenia uzasadnienia postanowienia na podstawie art. 357 § 6 KPC w postępowaniach insolwencyjnych

DOI: 10.32027/MOP.24.12.2
Piotr Kędzierski
Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie
Abstrakt

Przyjęty w KPC model sporządzenia uzasadnień zaskarżalnych postanowień wydanych na posiedzeniu niejawnym opiera się obecnie na założeniu działania sądu na wniosek strony, nie z urzędu (art. 357 KPC). Wyjątkowo, sąd może sporządzić uzasadnienie z urzędu, a nawet odstąpić od sporządzenia uzasadnienia, podzielając argumentację strony przedstawioną we wniosku procesowym. Zasady te nie znajdują wprost zastosowania w postępowaniach upadłościowym i restrukturyzacyjnym, w których obowiązuje reguła sporządzania uzasadnień z urzędu do postanowień wydanych na posiedzeniu niejawnym (art. 219 ust. 1 PrUpad i art. 197 ust. 1 PrRestr). Postawiony w artykule problem dotyczy w szczególności możliwości odstąpienia w postępowaniach insolwencyjnych od sporządzenia uzasadnienia zaskarżalnego postanowienia i powołania się na argumentację przedstawioną we wniosku uczestnika postępowania, ewentualnie też - w piśmie organu postępowania (syndyka/zarządcy/nadzorcy). Możliwość ta jest dyskusyjna i nie wynika z przepisów prawa. Obserwowana praktyka sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych wskazuje jednak na potrzebę stosowania (a ponadto usankcjonowania) tego rozwiązania wynikającego z art. 357 § 6 KPC.

Słowa kluczowe
uzasadnienie orzeczenia, odstąpienie od sporządzenia uzasadnienia, postanowienie w postępowaniu upadłościowym, postanowienie w postępowaniu restrukturyzacyjnym, zaskarżanie orzeczeń
Bibliografia
A. Hrycaj, P. Filipiak, Wydawanie, uzasadnianie i podpisywanie orzeczeń w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym, „Polski Proces Cywilny” Nr 3/2023; A. Jakubecki, F. Zedler, Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz, wyd. III, Warszawa 2011; Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz aktualizowany. T. II. Art. 478-1217, pod red. M. Manowskiej, Lex/el. 2022; Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz do ustawy z 4.7.2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, pod red. J. Gołaczyńskiego, D. Szostka, Warszawa 2019; Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, pod red. E. Marszałkowskiej-Krześ, I. Gil, wyd. 35, Legalis 2024; Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, pod red. K. Flagi-Gieruszyńskiej, A. Zielińskiego, Warszawa 2024; Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Komentarz. T. I. Art. 1-45816, pod red. T. Szanciły, wyd. 2, Warszawa 2023; M. Michalska-Marciniak, Zasady sporządzania i doręczania uzasadnień orzeczeń w postępowaniu cywilnym, MoP Nr 8/2023; S. Gurgul, Prawo upadłościowe. Prawo restrukturyzacyjne. Komentarz, Warszawa 2020.