Monitor Prawniczy

nr 9/2023

Odmowa wszczęcia egzekucji sądowej

Andrzej Marciniak
Autor jest profesorem doktorem habilitowanym nauk prawnych; profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego.
Abstrakt

W pierwszej części opracowania przedstawiono doktrynalne ujęcia odmowy wszczęcia egzekucji. W tej płaszczyźnie przyjęto, że odmowa wszczęcia egzekucji może polegać na zwrocie wniosku o wszczęcie egzekucji, umorzeniu postępowania egzekucyjnego oraz na oddaleniu wniosku o wszczęcie egzekucji.
Następnie dokonano szczegółowej analizy przepisu art. 8001 § 1 KPC, według którego organ egzekucyjny odmawia wszczęcia egzekucji, jeżeli zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 199 § 1 KPC, albo przepis szczególny tak stanowi, albo wniosek o wszczęcie egzekucji z innych przyczyn jest niedopuszczalny. Na tej podstawie przyjęto, że odmowa wszczęcia egzekucji może nastąpić wyłącznie z przyczyn niedopuszczalności wniosku o wszczęcie egzekucji. Przyczynami odmowy wszczęcia egzekucji nie mogą być brak formalny wniosku oraz jego bezzasadność. Odmowa wszczęcia egzekucji jest aktualna tylko do jej wszczęcia. Po wszczęciu egzekucji niedopuszczalność wniosku o wszczęcie egzekucji prowadzi, w zależności od jej przyczyny, do zawieszenia lub umorzenia postępowania egzekucyjnego. Na postanowienie sądu w przedmiocie odmowy wszczęcia egzekucji nie przysługuje zażalenie, z wyjątkiem opisanym w art. 804 § 2 KPC.

Słowa kluczowe
egzekucja sądowa, komornik sądowy, wniosek o wszczęcie egzekucji, odmowa wszczęcia egzekucji, zawieszenie postępowania egzekucyjnego, umorzenie postępowania egzekucyjnego, zażalenie