Monitor Prawniczy
nr 8/2023
Zastrzeżenie do protokołu z posiedzenia jawnego czyli „vigilantibus iura scripta sunt”
Autor jest radcą prawnym oraz adiunktem w Katedrze Postępowania Cywilnego i Międzynarodowego Prawa Handlowego UMCS.
Abstrakt
Publikacja obejmuje zagadnienia poruszone przez Autora w wystąpieniu wygłoszonym na IV Forum Prawa Procesowego Cywilnego - „Aktualne problemy praktyki sądowej w postępowaniu cywilnym” w dniu 18.11.2022 r. w Łodzi.
Omówione zagadnienia dotyczą celu, znaczenia oraz problemów interpretacyjnych związanych ze szczególną regulacją - art. 162 KPC. Zasadniczym celem tego przepisu jest ożywienie inicjatywy stron w doraźnym sygnalizowaniu popełnianych przez sąd uchybień procesowych, a także przyspieszenie postępowania oraz zwiększenie jego sprawności, w sytuacji gdy sąd niezwłocznie naprawi swoje uchybienie. Jednocześnie brak natychmiastowej reakcji strony reprezentowanej lub nie przez profesjonalnego pełnomocnika, skutkował ustaniem możliwości wytykania tego uchybienia w dalszym toku postępowania, w szczególności w treści środków zaskarżenia. W rezultacie zmian wprowadzonych nowelizacją kodeksu z 2019 r., krytykowanych przez Autora, omawiana regulacja pozbawiona została ostrza prekluzji w stosunku do stron (uczestników) postępowania cywilnego, którzy występują w procesie cywilnym samodzielnie bez zastępstwa profesjonalnych pełnomocników. Jednocześnie - bez w pełni przekonującej argumentacji - ustawodawca wydłużył czas na zgłoszenie uchybienia do następnego posiedzenia sądowego w stosunku do posiedzenia, w czasie którego uchybienie zostało popełnione, bez poprzednio istniejącego zróżnicowania związanego z faktem obecności lub nieobecności strony (lub jej pełnomocnika) na posiedzeniu, na którym doszło do uchybienia.
Słowa kluczowe
cywilne postępowanie rozpoznawcze, proces cywilny, uchybienie procesowe sądu, zwrócenie uwagi przez stronę na uchybienie przepisom postępowania, prekluzja czynności procesowych strony