Monitor Prawniczy

nr 17/2022

Wpływ decyzji Prezesa UOKiK na postępowanie grupowe w sprawie ochrony praw konsumentów przed niedozwolonymi postanowieniami umów

DOI: 10.32027/MOP.22.17.3
Patrycja Okońska
Autorka jest absolwentką prawa na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie i doktorantką Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UMCS; ORCID: 0000-0002-9559-0618.
Abstrakt

Ochrony praw konsumentów przed stosowaniem niedozwolonych klauzul umownych można dochodzić nie tylko drogą indywidualnego procesu, ale także w postępowaniu grupowym. Tak ukształtowany stan prawny daje możliwość realizacji roszczeń pieniężnych, których dochodzenie przez pojedynczego konsumenta w indywidualnym procesie byłoby nieopłacalne i czasochłonne, a dodatkowo utrudnione brakiem równowagi ekonomicznej pomiędzy przedsiębiorcą i konsumentem. Z kolei wykorzystanie decyzji administracyjnej Prezesa UOKiK w charakterze prejudykatu w postępowaniu grupowym skutkuje uproszczeniem i przyspieszeniem tego postępowania, a co najbardziej istotne z punktu widzenia ochrony konsumenta, przerzuca ciężar udowodnienia spełnienia przesłanki indywidualnego uzgodnienia postanowienia umowy na przedsiębiorcę.