Monitor Prawniczy

nr 4/2021

Zmiany w zakresie formy czynności bankowych. Praktyczne problemy związane z dokumentami elektronicznymi

DOI: 10.32027/MOP.21.4.4
Olga Mędraś
Autorka jest radcą prawnym, absolwentem studiów LL.M., managerem obsługi prawnej w centrali banku należącego do międzynarodowej grupy finansowej, doradza na rzecz banku należącego do międzynarodowej grupy finansowej.
Marta Dzieciuch
Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego; aplikant radcowski przy OIRP we Wrocławiu; słuchacz Studiów Podyplomowych Prawa Konkurencji organizowanych przez Instytut Nauk Prawnych PAN; prawnik wewnętrzny w jednym banków komercyjnych
Abstrakt

W artykule zostały omówione zmiany trybu i warunków składania oświadczeń woli związanych z czynnościami bankowymi w formie elektronicznej, wprowadzone nowym rozporządzeniem wykonawczym do art. 7 ustawy – Prawo bankowe. Na szczególną uwagę zasługuje dodanie możliwości stosowania pieczęci elektronicznej w celu utworzenia i utrwalenia dokumentu związanego z czynnością bankową. Z perspektywy praktycznego stosowania pieczęci elektronicznej przez banki jak i ich klientów w aktualnych i przyszłych procesach biznesowych, konieczne wydaje się uwzględnienie w polskim porządku prawnym pieczęci elektronicznej jako instrumentu umożliwiającego składanie skutecznych prawnie oświadczeń woli. W artykule znalazły się postulaty de lege ferenda, które zdaniem autorek umożliwią szersze, praktyczne zastosowanie pieczęci elektronicznej w obrocie prawnym.