Monitor Prawniczy

nr 21/2021

Krytyczna analiza linii orzeczniczej Sądu Najwyższego dotyczącej wykładni klauzuli antykumulacyjnej odnoszącej się do wspólników i członków zarządu spółek prawa handlowego

DOI: 10.32027/MOP.21.21.2
Marcin Cichoński
Autor jest sędzią w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie; Uniwersytet Śląski w Katowicach; ORCID: 0000-0002-7200-6570.
Abstrakt

W artykule przedstawiono krytyczne uwagi do linii orzeczniczej Sądu Najwyższego, zgodnie z którą, jeżeli pokrzywdzony przestępstwem dysponuje tytułem egzekucyjnym przeciwko spółce prawa handlowego, to wtedy tzw. klauzula antykumulacyjna unormowana w art. 415 § 1 KPK uniemożliwia orzeczenie świadczenia kompensacyjnego na rzecz pokrzywdzonego w postępowaniu karnym od oskarżonego będącego równocześnie wspólnikiem spółki osobowej, albo członkiem zarządu spółki z o.o. Wyrażono ponadto pogląd, że dążenie do realizacji idei sprawiedliwości naprawczej wymaga, aby pokrzywdzony uzyskał w postępowaniu karnym tytuł egzekucyjny, a ochrona praw majątkowych oskarżonego może nastąpić poprzez poczynienie w wyroku karnym zastrzeżenia, że zapłata przez spółkę świadczenia wynikającego z wykonania określonego tytułu egzekucyjnego zwalnia oskarżonego do wysokości dokonanej zapłaty.