Monitor Prawniczy

nr 13/2020

Zasada pisemności jako instrument ograniczania praw strony w postępowaniu administracyjnym

DOI: 10.32027/MOP.20.13.2
Marek Wierzbowski
Autor jest Profesorem zwyczajnym doktorem habilitowanym Uniwersytetu Warszawskiego, radcą prawnym, Partnerem w Kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni.
Joanna Róg-Dyrda
Doktor nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; radca prawny w kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni.https://orcid.org/0000-0002-2932-8312.
Abstrakt

Jedną z zasad postępowania administracyjnego jest zasada pisemności wyrażona w art. 14 KPA. Ostatnimi czasy pracownicy organów administracji powołują się na zasadę pisemności odmawiając stronom i uczestnikom bezpośredniego kontaktu, w tym ustnego udzielania informacji. Przedmiotem rozważań jest odniesienie się do treści i zakresu zasady pisemności, w tym na tle pozostałych zasad postępowania administracyjnego, które wyznaczają kierunek interpretacji. Szczególne znaczenie ma tutaj zasada informowania, zasada udziału strony w postępowaniu, zasada budzenia zaufania do organów władzy publicznej oraz metazasada proporcjonalności. Nie można przy tym pominąć kontekstu konstytucyjnego i europejskich regulacji, w których również odnajdujemy te zasady.