Monitor Prawniczy

nr 22/2019

Legitymacja czynna osób fizycznych i prawnych w sprawach o naruszenie prawa do tożsamości narodowej. Przegląd orzecznictwa polskiego z uwzględnieniem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

DOI: 10.32027/MOP.19.22.4
Monika Brzozowska-Pasieka
Autorka jest adwokatem, doktorem nauk prawnych, wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Jest również certyfikowanym trenerem programu Rady Europy „HELP” (program przeznaczony dla prawników – sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych). Doświadczony trener i szkoleniowiec z zakresu: prawa prasowego, dóbr osobistych, danych osobowych i informacji publicznej. Autorka lub współautorka szeregu pozycji książkowych z zakresu swojej specjalizacji.
Abstrakt

W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce zapadło wiele wyroków, w których sądy uznawały, że doszło do naruszenia dobra osobistego w postaci tożsamości narodowej. Wśród katalogu dóbr osobistych, z pewnością jest to nowe dobro, niewymienione w art. 23 Kodeksu cywilnego, ale wskazywane przez judykaturę. Warto jednak w tym miejscu postawić kilka pytań. Po pierwsze, jak należy scharakteryzować to dobro osobiste, po drugie, czy dobro takie zostało wskazane w orzecznictwie ETPCz i kto miał – zdaniem ETPCz – legitymację czynną w tego typu sprawach, po trzecie, jaka powinna być kwota zadośćuczynienia.