Monitor Prawniczy

nr 19/2019

Wpis w księdze wieczystej a elementy czynności prawnej. Nabycie użytkowania wieczystego w drodze rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych

DOI: 10.32027/MOP.19.19.6
Julita Zawadzka
Autorka jest doktorem nauk prawnych, adiunktem w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, adwokatem.
Abstrakt

W orzecznictwie Sądu Najwyższego stosunkowo rzadkie są wypowiedzi dotyczące podstawowych pojęć prawa cywilnego, takich jak oświadczenie woli, czynność prawna i jej skutki. Rzadko też SN wypowiada się co do kwestii tak teoretycznych, jak elementy potrzebne do przyjęcia, że czynność prawna została dokonana. Tym większe znaczenie ma więc uchwała z 11.4.2019 r. (III CZP 100/18), w której SN orzekł, że konstytutywny wpis prawa użytkowania wieczystego do księgi wieczystej nie stanowi elementu czynności prawnej, jaką jest umowa ustanowienia albo przeniesienia tego prawa rzeczowego. W tej samej uchwale, odpowiadając na drugie z pytań postawionych przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu, Sąd Najwyższy wypowiedział się na temat chwili, według której należy oceniać dobrą lub złą wiarę nabywcy użytkowania wieczystego na podstawie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.