Monitor Prawniczy

nr 17/2019

Problem wykonalności przez Polskę wyroków ETPCz na przykładzie przedłużającego się stosowania tymczasowego aresztowania

DOI: 10.32027/MOP.19.17.3
Mateusz Korzeniak
Autor jest aplikantem adwokackim przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie, laureatem turnieju sądowego Moot Court przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka organizowanego przez Naczelną Radę Adwokacką.
Mateusz Szurman
Autor jest doktorantem w Katedrze Prawa Karnego UJ, aplikantem adwokackim przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie, laureatem turnieju sądowego Moot Court przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka organizowanego przez Naczelną Radę Adwokacką.
Abstrakt

Artykuł dotyczy problemu wykonywalności przez Polskę wyroków ETPCz w Strasburgu. Na przykładzie problemu związanego z długotrwałym stosowaniem tymczasowego aresztowania (naruszeniem art. 5 ust. 3 Konwencji z 4.11.1950 r. o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności). Autorzy poddają analizie działania podjęte przez Polskę celem dostosowania polskiej praktyki stosowania tego izolacyjnego środka zapobiegawczego do standardu wynikającego z przepisów Konwencji i orzecznictwa Trybunału. Jednocześnie wskazują na dalsze kroki, zarówno te o charakterze legislacyjnym, jak i edukacyjnym, które powinny zostać podjęte celem dalszej harmonizacji praktyki polskich sądów w stosowaniu tymczasowego aresztowania.