Monitor Prawniczy

nr 8/2018

Pozycja prawna kuratora ustanowionego dla osoby prawnej na mocy art. 42 KC – po zmianach dokonanych ustawą z 26.1.2018 r.

Łukasz Zamojski
Autor jest Sędzią Sądu Rejonowego w Gliwicach.
Abstrakt

Ustawą z 26.1.2018 r. wprowadzono bardzo istotne zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, jak również w sposób znaczący zmodyfikowano instytucję kuratora ustanawianego dla osoby prawnej w trybie art. 42 Kodeksu cywilnego. Niniejszy tekst skupia się jedynie na zmianach dotyczących instytucji kuratora, bowiem istotna część uchwalonych zmian dotyczących Krajowego Rejestru Sądowego, a w szczególności zmian odnoszących się do postępowania rejestrowego, z przyczyn natury technicznej i technologicznej wejdzie w życie po długim vacatio legis .
Zmiany dotyczące instytucji kuratora są bardzo głębokie, począwszy od doprecyzowania przesłanek ustanowienia kuratora poprzez jego zupełnie nowe kompetencje materialnoprawne i procesowe, aż do zagadnienia źródeł finansowania działalności kuratora.
Nowelizacja usuwa sporą część nieścisłości i mankamentów poprzedniej regulacji, na które zwracano uwagę w piśmiennictwie i judykaturze. Z drugiej jednak strony, w ramach zupełnie nowych rozwiązań pojawiają się również i nowe wątpliwości, co mimo wszystko nie jest niczym nadzwyczajnym w ramach tak obszernej nowelizacji przepisów. Skutkiem „odświeżenia” instytucji kuratora dla osoby prawnej może być szersze zainteresowanie w obrocie gospodarczym zastosowaniem nowych przepisów o tym rodzaju kurateli, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmienione kompetencje kuratora – instytucja ta może po prostu stać się bardziej atrakcyjna, zwłaszcza dla wierzycieli, o co też chodziło ustawodawcy.