Monitor Prawniczy

nr 5/2018

Odpowiedzialność członków zarządu w stowarzyszeniu rejestrowym. Postulaty de lege ferenda

Edyta Hadrowicz
Autorka jest adiunktem i wykładowcą akademickim, doradcą prawnym w spółkach. Jako ekspertka od spraw stowarzyszeniowych, współtworzyła projekt zmiany PrStow i aktywnie uczestniczyła w pracach legislacyjnych nad zmianą PrStow, prowadzonych przez Kancelarię Prezydenta RP oraz w pracach podkomisji i komisji sejmowych nad nowelizacją PrStow – reprezentując Kancelarię Prezydenta RP. Od 2015 r. współpracuje z Senatem RP (w szczególności w zakresie prac legislacyjnych nad ustawami), a od 2017 r. również z Sejmem RP (w zakresie prac legislacyjnych nad ustawami).
Abstrakt

Problematyka odpowiedzialności członków zarządu stowarzyszeń nie była dotychczas przedmiotem większego zainteresowania doktryny. W ustawie z 7.4.1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach ustawodawca nie przewidział bowiem expressis verbis odpowiedzialności członków zarządu odpowiadającej regulacji art. 299 § 2 KSH lub art. 58 ustawy z 16.9.1982 r. – Prawo spółdzielcze. W rezultacie naczelne zasady odpowiedzialności członków zarządu osób prawnych, wyrażone na gruncie innych leges speciales, pozostają (przynajmniej jak dotychczas) mało praktyczne wobec archaicznych rozwiązań utrzymywanych w PrStow, pomimo jej nowelizacji w 2015 r.
Z powyżej przedstawionych względów niniejsze opracowanie stanowi próbę pełniejszego, bardziej kompleksowego wyjaśnienia zawiłości w zakresie konstrukcji odpowiedzialności członków zarządu stowarzyszenia oraz stanowi próbę poprawy jakości stanowionego prawa, co znalazło wyraz w wysuwanych w tym zakresie postulatach de lege ferenda. Zaprezentowane propozycje zmian być może przyczynią się do wyeliminowania istniejących aktualnie mankamentów prawnych, a także spowodują, że przedmiotowe regulacje par excellence zaczną spełniać swoją rolę jako prawnego instrumentu w aspekcie podniesionych wątpliwości.