Monitor Prawniczy

nr 23/2018

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej – analiza i ocena nowych rozwiązań prawnych (cz. II)

DOI: 10.32027/MOP.18.23.1
Małgorzata Sieradzka
Faculty of Law and Administration, Lazarski University
Abstrakt

W części II artykułu przedstawiono prawa i obowiązki zarządcy sukcesyjnego. Zarządca sukcesyjny, przyjmując zobowiązanie prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku, wykonuje prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy, które wynikają z dotychczas prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W tym zakresie niezbędne staje się ustalenie umocowania do ich wykonywania.
Prowadzenie przedsiębiorstwa w spadku może obejmować także wykonywanie praw i obowiązków wynikających z decyzji administracyjnych, tj. koncesji, zezwoleń, licencji czy też na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Z uwagi na charakter powyższych aktów administracyjnych pojawia się pytanie o możliwość kontynuacji prowadzenia tej działalności przez zarządcę sukcesyjnego oraz właścicieli przedsiębiorstwa w spadku. Ustawodawca wyróżnił w tym zakresie decyzje związane z przedsiębiorstwem w spadku. W zależności od podmiotu składającego wniosek, ustawa z 5.7.2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej wprowadza warunki pozwalające uzyskać potwierdzenie możliwości wykonywania decyzji, jak i przeniesienie decyzji administracyjnej.
Zarządca sukcesyjny działa we własnym imieniu na rzecz właścicieli przedsiębiorstwa w spadku. Ustawodawca w ZarządSukcU uregulował kwestie odpowiedzialności za zobowiązania, jej ograniczenia oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną na skutek nienależytego wykonywania obowiązków.