Monitor Prawniczy

nr 8/2017

Szczególne zasady reprezentacji stowarzyszenia w zakresie umów oraz sporów między stowarzyszeniem a członkiem zarządu (art. 11 ust. 4 PrStow)

Edyta Hadrowicz
Adiunkt i wykładowczyni Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Autorka brała aktywny udział, jako ekspertka od spraw stowarzyszeniowych, w pracach legislacyjnych nad zmianą ustawy – Prawo o stowarzyszeniach, prowadzonych przez Kancelarię Prezydenta RP, oraz w pracach podkomisji i komisji sejmowych nad nowelizacją Prawa o stowarzyszeniach.
Abstrakt

W świetle ogólnych zasad reprezentacji stowarzyszenie reprezentowane jest przez zarząd, którego członkowie wybierani są zgodnie z postanowieniami statutu. Aktualnie ustawodawca przewidział jednak sytuacje, w których może dojść do konfliktu interesów stowarzyszenia i członka jego zarządu. Odpowiedzią na wskazany konflikt jest dodany w wyniku nowelizacji z 25.9.2015 r. art. 11 ust. 4 ustawy z 7.4.1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach, który przewiduje (na zasadzie wyjątku) alternatywę przedstawicielską reprezentowania stowarzyszenia w umowach oraz w sporach między stowarzyszeniem a członkiem zarządu, przez członka organu kontroli wewnętrznej wskazanego w uchwale tego organu lub pełnomocnika powołanego uchwałą walnego zebrania członków (zebrania delegatów). Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie możliwych wariantów rozwiązań w sytuacji powołania członka organu kontroli wewnętrznej lub pełnomocnika stowarzyszenia w przypadkach wskazanych literalnie w dyspozycji art. 11 ust. 4 PrStow oraz ukazanie praktycznych aspektów dokonanych w tym zakresie wyborów. Praktyczny wymiar wykładni ww. przepisu wydaje się być oczywisty – chodzi o właściwą reprezentację stowarzyszenia, z uwagi na fakt, że zawarte umowy oraz prowadzone spory przez niewłaściwie reprezentowane stowarzyszenie są bezwzględnie nieważne na podstawie art. 11 ust. 4 PrStow w zw. z art. 58 KC.