Monitor Prawniczy

nr 4/2017

Obowiązek zapobiegania naruszeniom praw własności intelektualnej przez pośrednika – glosa – C-494/15

Katarzyna Wiese
LL.M (Heidelberg). Doktorantka w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej UJ, aplikant radcowski w Kancelarii Traple, Konarski Podrecki i Wspólnicy. Glosa stanowi rozwinięcie krótkiego komentarza do orzeczenia zaprezentowanego w ius.focus w serwisie Legalis.
Abstrakt

Artykuł 11 zd. 3 dyrektywy 2004/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 29.4.2004 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej należy interpretować w ten sposób, że zakresem pojęcia pośrednika, z usług którego korzysta osoba trzecia do naruszania prawa własności intelektualnej w rozumieniu tego przepisu, objęty jest dzierżawca hal targowych, który poddzierżawia usytuowane w tych halach stanowiska handlowe indywidualnym podmiotom handlującym, spośród których to podmiotów niektóre wykorzystują swe miejsce do sprzedaży towarów będących podróbkami towarów markowych.
Artykuł 11 zd. 3 dyrektywy 2004/48 należy interpretować w ten sposób, że warunki, którym podlega nakaz w rozumieniu tego przepisu, skierowany wobec pośrednika, który świadczy usługę dzierżawy stanowisk handlowych w halach targowych, są identyczne z warunkami odnoszącymi się do nakazów, które mogą być skierowane do pośredników na rynku elektronicznym online, określonymi przez Trybunał w wyroku z 12.7.2011 r., L’Oréal i in. (C-324/09).
Wyrok TS z 7.7.2016 r. w sprawie Tommy Hilfiger Licensing LLC i inni przeciwko Delta Center, C-494/15, dostępny na: www.eur-lex.europa.eu