Monitor Prawniczy

nr 2/2016

Skarga na przewlekłość postępowania sądowego w świetle orzecznictwa sądów polskich oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Mariusz Śladkowski
Autor jest Przewodniczącym Wydziału VIII Cywilnego w Sądzie Rejonowym w Zabrzu oraz adiunktem w Katedrze Postępowania Cywilnego na WPiA Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Abstrakt

Wprowadzenie do rodzimego systemu prawnego instytucji skargi na przewlekłość postępowania stanowi w praktyce ważny instrument wspomagający państwo polskie w dążeniu do zdynamizowania prowadzonych postępowań sądowych i związanych z nimi postępowań „okołosądowych” (postępowania egzekucyjnego w ramach postępowania cywilnego, a także postępowania przygotowawczego w ramach postępowania karnego). Z punktu widzenia nauki prawa stanowi ona natomiast bardzo ciekawe zjawisko funkcjonujące na pograniczu prawa konstytucyjnego oraz trzech dużych dyscyplin proceduralnych, a mianowicie procedury cywilnej, karnej i sądowoadministracyjnej. W niniejszym artykule problematyka skargi na przewlekłość postępowania sądowego omówiona została w kontekście zasad regulujących poszczególne typy postępowań sądowych. Przeanalizowana została także geneza i zakres skargi, podstawy prawne, wymagania formalne, a także metodyka rozpoznawania skargi na przewlekłość przez sąd oraz sposoby rozstrzygnięcia i konsekwencje jej uwzględnienia.