Monitor Prawniczy

nr 17/2016

Wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym na podstawie art. 148[1] KPC – uwagi dotyczące nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego

Andrzej Jasiecki
Asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, doktorant w Zakładzie Postępowania Cywilnego Instytutu Prawa Cywilnego WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego.
Abstrakt

Ustawą z 10.7.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw do Kodeksu postępowania cywilnego wprowadzono w zakresie trybu procesowego wiele nowych rozwiązań, w tym możliwość wydania wyroku na posiedzeniu niejawnym. Instytucja ta, obowiązująca uprzednio na gruncie postępowania w sprawach gospodarczych, będzie mieć potencjalnie zastosowanie do szerokiego zakresu spraw rozpoznawanych w procesie. W niniejszym artykule analizie poddano przesłanki rozstrzygania spraw na posiedzeniu niejawnym, wskazano na przypadki spraw, jakie mogą być rozstrzygane na takim posiedzeniu, zwrócono także uwagę na możliwość stosowania w omawianym przypadku niektórych regulacji, które przed omawianą nowelizacją mogły znaleźć zastosowanie w przypadku wyznaczenia rozprawy.