Monitor Prawniczy

nr 12/2016

Praktyczne aspekty sporządzania i przekazywania za granicę wniosków sądów polskich o udzielenie pomocy prawnej w sprawach cywilnych – cz. I

Magdalena Aksamitowska-Kobos
Autorka jest kierownikiem Sekcji Obrotu prawnego z zagranicą Sądu Okręgowego w Gliwicach, wieloletnim wykładowcą szkoleniowym, m.in. dla pracowników sądów, kancelarii prawnych, Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, uczestnikiem seminarium doktoranckiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Katedra Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego.
Abstrakt

Niniejsza publikacja stanowi pierwszą część artykułu podejmującego niezwykle istotne zagadnienie – czynności podejmowanych przez sądy polskie, w celu przekazania wniosku o udzielenie pomocy prawnej lub przesłuchanie osoby znajdującej się za granicą. W pierwszej części artykułu wyjaśniła podstawowe zasady sporządzania wszystkich wniosków o pomoc prawną oraz o doręczenia dokumentów kierowanych za granicę oraz wskazała podstawy prawne dla kierowania takich wniosków w sprawach cywilnych i handlowych. Rozważania na ten temat zostały zamknięte praktycznymi informacjami dla sporządzenia i przekazania wniosku o udzielenie pomocy prawnej, do któregoś z państw spoza Unii Europejskiej (Konwencja z 18.3.1970 r. dotycząca przeprowadzania dowodu za granicą w sprawach cywilnych lub handlowych1).