Monitor Prawniczy
nr 18/2015
Egzekucja alimentów na rzecz dziecka od zobowiązanego przebywającego na terenie Anglii oraz Walii na podstawie rozporządzenia Rady (WE) z 18.12.2008 r. – 4/2009 (cz. I)
Doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Cywilnego i Prawa Rzymskiego na WPiA Uniwersytetu Rzeszowskiego, arbiter wpisany na listę w Podkarpackim Stałym Sądzie Polubownym-Arbitrażowym w Rzeszowie, Dyrektor Podkarpackiego Centrum Mediacji działającego przy TNOiK i mediator na liście Sądu Okręgowego w Rzeszowie, Kierownik Uniwersyteckiej Poradni Prawnej.
Kierownik Sekcji Obrotu prawnego z zagranicą Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wieloletni wykładowca szkoleniowy, m.in. dla pracowników sądów, kancelarii prawnych, OIRP w Katowicach oraz Krajowej KSSiP w Krakowie, uczestnik seminarium doktoranckiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Katedra Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego.
Abstrakt
Niniejsza publikacja stanowi pierwszą część artykułu podejmującego niezwykle istotne zagadnienie egzekucji alimentów od zobowiązanego przebywającego na terenie Anglii oraz Walii. W pierwszej części artykułu autorzy wyjaśnili m.in. podstawowe wiadomości dotyczące Konwencji nowojorskiej z 20.6.1956 r., a także tryb postępowania wedle tej Konwencji prowadzący do egzekwowania należnych świadczeń. Ponadto zaprezentowana została ewolucja międzynarodowego prawa alimentacyjnego w przyjętym układzie chronologicznym, bez szczególnego wyodrębniania prawa wspólnotowego od konwencji międzynarodowych z uwagi na wzajemne przenikanie się tych aktów prawnych. Rozważania autorów zostały zamknięte otwartym pytaniem, jak przebiega egzekucja alimentów na podstawie rozporządzenia 4/2009 oraz jaką alternatywą jest europejski tytuł egzekucyjny w kontekście egzekucji należnych świadczeń.