Monitor Prawniczy

nr 1/2015

Praktyka uchwalania nowych planów miejscowych wraz z jednoczesną zmianą studium oraz wpływ nieważności planu miejscowego na wydane na jego podstawie pozwolenia na budowę

Jan Wszołek
Autor jest adwokatem w Kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, doktorantem w Katedrze Prawa Cywilnego WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Abstrakt

Brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego stanowi poważną barierę w rozwoju infrastruktury, budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego, a proces inwestycyjny jest długotrwały i kosztowny. W celu przyspieszenia tego procesu, pojawiła się praktyka finansowania prac planistycznych przez podmioty zewnętrzne oraz próby „uproszczenia” procedury przez organy uchwalające plan miejscowy. Jednym z mechanizmów mających w założeniu przyspieszyć procedurę planistyczną jest jednoczesne uchwalanie zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz nowego planu zagospodarowania przestrzennego (bądź uchwały zmieniającej postanowienia takiego planu). W niniejszym artykule przedstawiono analizę prawną możliwości podejmowania tego typu działań, z uwzględnieniem ich potencjalnych dalszych konsekwencji. Rozważania wzbogacone zostały o omówienie wybranych orzeczeń sądów administracyjnych dotyczących wskazanej praktyki.