Monitor Prawniczy

nr 7/2013

Dopuszczalność dokonywania wydziedziczenia częściowego w polskim prawie spadkowym

Robert M. Paliwoda
Autor jest doktorantem w Katedrze Prawa Cywilnego (Zakład Prawa Cywilnego) Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, aplikantem adwokackim Izby Adwokackiej w Białymstoku.
Abstrakt

W niniejszym artykule analizie poddano możliwość dokonywania wydziedziczenia częściowego. W pierwszej kolejności dokonane zostało rozgraniczenie pomiędzy wydziedziczeniem pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu i wydziedziczeniem częściowym sensu stricto. Następnie przedstawione zostały argumenty przeciw­ników koncepcji dopuszczalność wydziedziczenia częściowego oraz jej zwolenników. Autor dochodzi do wniosku, że należy przyjąć dopuszczalność wydziedziczenia częściowego w polskim prawie spadkowym. Wskazuje również na skutki wydziedziczenia częściowego.

Wprowadzenie

Zasadniczym celem prawa spadkowego jest ochrona i umocnienie własności prywatnej oraz umożliwienie przekazywania tej własności pomiędzy pokoleniami1. Jest to główne, aczkolwiek nie jedyne zadanie prawa spadkowego. Często jest bowiem tak, że uzyskanie przez określone osoby korzyści ze spadku jest nie do pogodzenia nie tylko z poczuciem sprawiedliwości, ale jest wręcz sprzeczne z normami i zasadami etycznymi i moralnymi panującymi w danym społeczeństwie2. Prawo spadkowe musi więc stwarzać zarówno możliwości otrzymania majątkowych korzyści ze spadku, jak również przewidywać instrumenty prawne, których skutkiem będzie wykluczenie określonego podmiotu od dziedziczenia.

Jedną z kilku instytucji prawa spadkowego, których skutkiem jest wykluczenie od dziedziczenia, jest wydziedziczenie (art. 1008–1011 KC)3. Instytucja ta, na pierwszy rzut oka niebudząca interpretacyjnych wątpliwości, nie cieszy się, podobnie zresztą jak całe prawo spadkowe, zbyt dużym zainteresowaniem przedstawicieli doktryny. Wynika to z pewnością także z faktu, że wydziedziczenie zostało dość dobrze sprecyzowane przez polskiego ustawodawcę4. W regulacji tej instytucji (art. 1008-1011 KC) odnaleźć można np. legalną definicję wydziedziczenia określającą m.in. jedyny, ustawowy skutek dokonania owego rozrządzenia testamentowego, tj. pozbawienie zachowku osoby uprawnionej do jego otrzymania5. Ustawa ściśle precyzuje również zamknięty katalog przesłanek, na podstawie których testator może skorzystać z omawianej instytucji. Przy konstrukcji wydziedziczenia, które wprowadza do szeroko rozumianego procesu dziedziczenia pewien aspekt moralny i etyczny, zostało umieszczone również przebaczenie, którego dokonanie uniemożliwia wydziedziczenie uprawnionego, pomimo istnienia ku temu którejś z ustawowych przesłanek. Ustawa milczy jednak na temat rodzajów wydziedziczenia, podczas gdy to właśnie dopuszczalność dokonywania de lege lata niektórych jego rodzajów, zwłaszcza wydziedziczenia częściowego i warunkowego, jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień polskiego prawa spadkowego.

Wydziedziczenie pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu i wydziedziczenie częściowe sensu stricto

Spór o możliwość dokonywania wydziedziczenia częściowego swymi korzeniami sięga jeszcze regulacji dekretu z 8.10.1946 r. - Prawo spadkowe6. Na gruncie KC spór ten trwa w dalszym ciągu, gdyż ustawa ta, podobnie jak jej poprzednik, nie zawiera jakiejkolwiek wzmianki o wydziedziczeniu częściowym zarówno w kontekście jego dopuszczalności, jak i niedopuszczalności. W tym miejscu dokonać trzeba pewnej uwagi terminologicznej. Otóż wydziedziczeniem częściowym nazywane są dwa odrębne rozrządzenia testamentowe (wydziedziczenie częściowe sensu largo)7:

1) ograniczenie zachowku warunkiem lub terminem z jednoczesnym podaniem w testamencie przyczyny ograniczenia oraz

2) rozrządzenie testamentowe spadkodawcy, który z przyczyn enumeratywnie wymienionych w art. 1008 KC pozbawia osobę uprawnioną do zachowku jedynie części należnego jej zachowku albo przyznaje takiej osobie przedmiot majątkowy o wartości mniejszej niż należny jej zachowek.

Warto podkreślić, że właśnie to drugie rozumienie prezentowanej instytucji wydaje się [...]