Monitor Prawniczy

nr 22/2013

Odpowiedzialność za zajmowanie lokalu mieszkalnego bez tytułu prawnego w świetle art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów

Joanna Misztal-Konecka
Autorka jest kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego KUL, sędzią Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku.
Abstrakt

Wśród wartości konstytucyjnych wskazuje się zarówno dążenie do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych obywateli i ochrony praw lokatorów (art. 75 Konstytucji), jak i ochronę własności (art. 21 ust. 1 Konstytucji). Zasady odpowiedzialności za zajmowanie lokalu mieszkalnego bez tytułu prawnego są wynikiem mniej lub bardziej udanego kompromisu między tymi wartościami, między interesami lokatorów i właścicieli. Kompromisu bardzo istotnego ze społecznego punktu widzenia, zwłaszcza że na skutek ochrony lokatora przed eksmisją w postaci wstrzymania jej wykonania do czasu zaoferowania lokalu socjalnego lub zakończenia okresu zimowego pojawia się wiele problemów, tak faktycznych, jak i prawnych. Uważna obserwacja rzeczywistości mieszkaniowej pokazuje, że często czas oczekiwania na wskazanie lokalu socjalnego to nie kilka dni czy miesięcy, lecz kilka lat. W tym czasie lokator może nadal zajmować lokal bez tytułu prawnego.Niniejszy artykułprzedstawia zasady i przesłanki dochodzenia roszczeń odszkodowawczych właściciela, którego lokal zajmowany jest przez byłych lokatorów. Przeprowadzona analiza wskazuje na wiele niedociągnięć legislacyjnych w tej kwestii i potrzebę podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu ich doprecyzowania.