Monitor Prawniczy

nr 17/2013

O odpisach dokumentów poświadczanych za zgodność z oryginałem przez profesjonalnych pełnomocników w postępowaniu wieczystoksięgowym – głos w dyskusji

Marta Kowalczyk
Autorka jest doktorantem w Instytucie Nauk Prawnych PAN i referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa.
Iwona Skonieczna-Masłowska
Autorka jest członkiem zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Referendarzy Sądowych i referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa.
Abstrakt

Artykuł 129 KPC w brzmieniu nadanym ustawą z 23.10.2009 r. o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelnienia dokumentów umożliwił pełnomocnikom profesjonalnym, tj. adwokatom, radcom prawnym, rzecznikom patentowym oraz radcom Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa potwierdzanie za zgodność z oryginałem odpisów dokumentów w prowadzonych przez siebie postępowaniach. Problematyce tej, na gruncie postępowania rejestrowego, tj. w sprawach o wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym i z zakresu postępowania wieczystoksięgowego, poświęcony został artykuł adw. Moniki Bogdanowicz-Walenciak „O odpisach dokumentów poświadczanych za zgodność z oryginałem przez profesjonalnych pełnomocników w postępowaniu rejestrowym i wieczystoksięgowym”, który został opublikowany w „Monitorze Prawniczym” z 15.3.2013 r. Autorka skupiła się na wzajemnej relacji art. 129 § 2 i 3 i art. 6944 § 1 oraz art. 6262 § 3 KPC, zmierzając do udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy zaobserwowana praktyka sądów rejestrowych i wieczystoksięgowych znajduje oparcie w przepisach prawa. Niniejsze opracowanie koncentruje się na postępowaniu wieczystoksięgowym i ma na celu uzupełnienie, jak również weryfikację tez postawionych w wyżej wskazywanej publikacji.