Monitor Prawniczy

nr 11/2013

„Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych” – sprawozdanie z międzynarodowej konferencji naukowej w Sejmie RP

Bartosz Jagura
jest pracownikiem naukowym w Katedrze Polskiego Prawa Publicznego (Prof. Makowicz) Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Abstrakt

Zarówno na poziomie Unii Europejskiej (UE), jak również w poszczególnych państwach członkowskich, podej­mowane są od pewnego czasu działania mające na celu zwiększenie partycypacji kobiet na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach1. Ich efektem są stopniowe zmiany proporcji kobiet i mężczyzn w gremiach kierowniczych spółek: podczas gdy w 2004 r. kobiety stanowiły 9% członków ich najwyższych organów decyzyjnych, w styczniu 2012 r. ich udział wynosił 13,7%2. Choć widoczna jest tendencja wzrostowa, tempo wzrostu nie jest w ocenie Komisji Europejskiej (KE) zadowalające, widoczne są znaczne dysproporcje między poszczególnymi państwami członkowskimi, zaś prognozy na przyszłość nie wskazują na jednoznaczną zmianę tych trendów3. Z tych powodów Komisja Europejska przedstawiła pod koniec 2012 r. projekt dyrektywy dotyczącej poprawy równowagi płci w radach nadzorczych notowanych na giełdzie spółek4. Przedmiotem międzynarodowej konferencji odbywającej się 15 kwietnia br. w Sejmie RP była ocena projektu dyrektywy w świetle prawa konstytucyjnego i prawa handlowego Polski i Niemiec wzbogacona o prawnoporównawcze refleksje z Norwegii, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Organizatorami Konferencji byli, obok Sejmu RP, Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Prawników, wsparcia finansowego udzieliła zaś Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Patronat nad konferencją objęty został przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania oraz Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, natomiast patronem medialnym przedsięwzięcia było Wydawnictwo C.H. Beck.

Tło rozważań

Konferencję rozpoczęły wystąpienia przedstawicieli organizatorów oraz podmiotów, które objęły nad nią patronat. Pani Minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, przedstawiła społeczny i gospodarczy wymiar zjawiska nierówności płci na stanowiskach kierowniczych, podkreślając, że występująca obecnie w Polsce i w Europie zbyt niska reprezentacja kobiet w gremiach kierowniczych podmiotów gospodarczych oceniana musi być jako marnowanie potencjału ludzkiego. Kobiety stanowią bowiem w Polsce 60% absolwentów uczelni wyższych, a w dobie kryzysu ekonomicznego oraz przemian demograficznych wartość wykształconych pracowników na rynku pracy jest szczególnie wysoka. Pani Ewa Synowiec, Dyrektor Przedstawicielstwa KE w Warszawie, wskazała z kolei, że [...]