Abstrakt
Emisja obligacji stała się wśród przedsiębiorców szczególnie popularna. Głównymi przesłankami decyzji inwestorów o inwestycji środków pieniężnych w emitowane przez przedsiębiorców obligacje są: wysokość oprocentowania oraz poziom ich zabezpieczenia. Zabezpieczenie wierzytelności wynikających z obligacji polega najczęściej na ustanowieniu zabezpieczeń o charakterze obligacyjnym (np. gwarancji bankowej, poręczenia) lub o charakterze rzeczowym, takich jak hipoteka czy też zastaw rejestrowy. Przedmiotem poniższych rozważań stanie się ostatni z tych sposobów zabezpieczenia – zastaw rejestrowy. Artykuł poświęcony jest próbie oceny zastawu rejestrowego, jako sposobu zabezpieczenia wierzytelności wynikających z obligacji. Podkreślono ponadto znaczenie postanowień umowy zastawniczej oraz instytucji administratora zastawu dla zapewnienia skuteczności analizowanego zabezpieczenia.
Zabezpieczenie jako przesłanka inwestycji w emitowane obligacje
Obligacja należy do tzw. dłużnych papierów wartościowych. Jest ona papierem wartościowym opiewającym na wierzytelności, który jest emitowany w serii, i w którym emitent zobowiązuje się wobec właściciela tego papieru do spełnienia określonego świadczenia. Innymi słowy, obligacja jest to papier wartościowy inkorporujący dług emitenta wobec jego właściciela1. Prawom przysługującym właścicielowi obligacji odpowiada po stronie emitenta obowiązek spełnienia odpowiednich świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych. Podstawowym obowiązkiem emitenta jest zapłata kwoty głównej (kwoty równej wartości nominalnej obligacji2) oraz odsetek3.
Jedną z głównych przesłanek decyzji inwestora o inwestycji środków pieniężnych w emitowane obligacje, oprócz proponowanej wysokości ich oprocentowania, jest oferowany przez emitenta poziom zabezpieczeń tych papierów wartościowych. Zabezpieczenie roszczeń wynikających z obligacji ma na celu minimalizację ryzyka niedotrzymania przez emitenta warunków emisji, które dotyczą zwrotu wartości nominalnej obligacji wraz z odsetkami. Zabezpieczenia zwiększają ochronę obligatariuszy co do uzyskania świadczeń wynikających z wyemitowanych papierów wartościowych, zwłaszcza tych o wysokim stopniu ryzyka4. Należy bowiem pamiętać, iż wobec obligacji jako instrumentu finansowego stosuje się w pełni zasada, zgodnie z którą instrumenty bezpieczne przynoszą stosunkowo niewielki dochód, natomiast bardziej rentowne są instrumenty o znacznie wyższym stopniu ryzyka niewypłacalności emitenta5. Decyzja o inwestycji w papier o wysokiej stopie zwrotu jest zatem często uzależniona od ustanowienia przez jego emitenta stosownych zabezpieczeń. W prawie polskim zabezpieczenie obligacji ma charakter dobrowolny. Ustanowienie konkretnego zabezpieczenia jest fakultatywną decyzją emitenta. W praktyce większość wyemitowanych na rynku obligacji stanowią obligacje niezabezpieczone, których spłatę gwarantuje ogólna sytuacja ekonomiczna emitenta6. Jednak podniesienie poziomu bezpieczeństwa obligatariuszy i pewności inwestycji poprzez ustanowienie zabezpieczenia spełnienia świadczenia emitenta podnosi w znacznym stopniu atrakcyjność emitowanych papierów wartościowych. Ustanowienie konkretnego zabezpieczenia ułatwia właścicielom obligacji uzyskanie zaspokojenia, zwiększa ponadto wiarygodność samej emisji i „może umożliwić „zamknięcie” emisji dłużnych papierów wartościowych emitentów o słabej kondycji finansowej lub też obniżyć koszty pozyskania środków finansowych przez podmioty o stabilnej kondycji finansowej”7.
Ze względu na sposób zabezpieczenia wyróżnia się:
1) obligacje całkowicie zabezpieczone, do pełnej wysokości zobowiązania inkorporowanego w obligacjach,
2) obligacje częściowo zabezpieczone, do oznaczonej wysokości zobowiązania inkorporowanego w obligacjach oraz
3) obligacje niezabezpieczone, gdy zaspokojenia dochodzi się na zasadach ogólnych z majątku emitenta8.
O tym czy wierzytelności obligacyjne są zabezpieczone całkowicie, czy częściowo, decyduje najczęściej cena rynkowa przedmiotu zastawu9. W literaturze przedmiotu stosuje się też podział na obligacje zabezpieczone aktywami (asset-backed security) oraz obligacje zabezpieczone hipoteką (mortgage-backed security)10.
Zabezpieczenie wierzytelności wynikających z obligacji polega na ustanowieniu zabezpieczeń o charakterze rzeczowym, najczęściej takich jak hipoteka czy zastaw rejestrowy, lub o charakterze obligacyjnym (np. gwarancja bankowa, poręczenie). Akt prawny normujący zasady emisji, zbywania, nabywania i wykupu obligacji, tj. ustawa z 29.6.1995 r. o obligacjach11 reguluje formy i zasady ustanawiania zabezpieczenia wierzytelności obligacyjnych jedynie szczątkowo. Ustawa nie określa zamkniętego katalogu zabezpieczeń wierzytelności z obligacji, zezwalając na wykorzystanie różnorodnych sposobów zabezpieczeń, które są przewidziane w polskim systemie prawnym. Przepisy ustawy wymieniają explicite zabezpieczenie obligacji poręczeniem udzielanym przez jednostki samorządu terytorialnego (art. 6 ust. 1 ObligU) oraz hipoteką (art. 7 ust. 1 ObligU). Dopuszczalne są jednak inne sposoby zabezpieczeń, takie jak np. zastaw rejestrowy lub gwarancja bankowa12.
ObligU nakłada na emitenta obowiązek ujawnienia informacji o zakresie i formie zabezpieczenia albo o jego braku w dokumencie obligacji (art. 5 ust. 1 pkt 9 ObligU). Informacje te mają umożliwić potencjalnemu inwestorowi oszacowanie ryzyka, które wiąże się z inwestycją w obligacje i podjęcie świadomej decyzji, co do inwestycji w określone papiery wartościowe. W przypadku obligacji nieposiadających formy dokumentu, informacje te powinny być zamieszczone w warunkach emisji obligacji (art. 5b ObligU). Wysokość i forma zabezpieczenia oraz oznaczenie podmiotu udzielającego zabezpieczenia określona jest [...]