Abstrakt
I. Zasadę niezawisłości sędziowskiej, wyrażoną w art. 178 Konstytucji, należy odnosić zarówno do osoby sędziego oraz mechanizmów gwarantujących bezstronność orzekania, jak również do podstawowych wolności obywatelskich, których realizacja warunkuje prawidłowe funkcjonowanie władzy sądowniczej1. Niezawisłość jest jednym z instytucjonalnych środków zabezpieczających bezstronność wymiaru sprawiedliwości, natomiast bezstronność, utożsamiana z obiektywnością, stanowi niezbędny i główny warunek prawidłowego spełniania przez sądy funkcji jurysdykcyjnych2. Sędzia w sprawowaniu swej władzy powinien być wolny od jakichkolwiek bezpośrednich i pośrednich nacisków, oddziaływań i czynników zewnętrznych3, zaś obowiązkiem ustawodawcy jest stworzenie służących temu rozwiązań4.
Powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego jest równoznaczne z nadaniem sędziemu prawa jurysdykcji, czyli do orzekania i podejmowania innych czynności jurysdykcyjnych. Prezydent wyznacza miejsce służbowe (siedzibę) sędziego przez wskazanie konkretnego sądu jako jednostki organizacyjnej sądownictwa5. Nie jest możliwe powołanie do pełnienia urzędu sędziego bez równoczesnego powołania na określone stanowisko oraz bez wskazania siedziby. Wykonywanie władzy przez sędziego jedynie w tym sądzie, w którym ma swoje miejsce służbowe, uznaje się za fundamentalną zasadę ustroju sądów6. Miejsce służbowe wytycza zakres tej władzy, tzn. obszar działania sędziego oraz rodzaj spraw, które ma rozstrzygać. W orzecznictwie podkreśla się, że miejsce służbowe jest elementem władzy sądowniczej sensu stricto, a nie tylko zagadnieniem pracowniczym lub problemem organizacji wymiaru sprawiedliwości7.
II. Zasady przywiązania sędziego do urzędu, nieprzenoszalności oraz niepołączalności oznaczają, że sędzia wykonuje swoje obowiązki wyłącznie w sądzie, nie może być przenoszony z sądu do sądu, jak również nie może łączyć urzędu sędziego z innymi urzędami lub stanowiskami. Ponadto, zakresy władzy sądowniczej sędziów różnej rangi wyłączają się, zaś sędzia danego szczebla nie może, co do zasady, wykonywać jurysdykcji sędziego innego szczebla8. Ze względów pragmatycznych ustawodawca stwarza jednak możliwość orzekania w danym sądzie przez sędziów innych sądów. Artykuł 77 § 8 ustawy z 27.7.2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych9 upoważnia prezesa sądu apelacyjnego do delegowania sędziego sądu rejonowego, sędziego sądu okręgowego albo sędziego sądu apelacyjnego do pełnienia obowiązków w sądzie równorzędnym lub niższym na obszarze apelacji na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy w ciągu roku10. Delegowanie sędziów służy doskonaleniu oraz racjonalnemu doborowi i awansowaniu, a także ma na celu usprawnienie postępowania. Sędzia nie zostaje wówczas pozbawiony miejsca służbowego, bowiem status wynikający z powołania na stanowisko sędziego nie ulega zmianie. Delegacja pełni funkcję uprawniającą, sędzia wykonuje jedynie czynności wskazane w akcie delegowania w odpowiedniej jednostce, przy czym delegowanie ma charakter czasowy i jest instytucją wyjątkową11. Przepis art. 78 PrUSP jest zamieszczony w rozdziale zatytułowanym „Status sędziego”, normującym kwestie prawnoustrojowe, związane z pozycją sędziego i z wykonywaniem przezeń władzy sądowniczej. W judykaturze akcentuje się, że interpretacja sformułowań zawartych w tej regulacji musi mieć charakter ścisły, powinna być dokonywana według jak najdalej zobiektywizowanych kryteriów12.
III. W praktyce sądów powszechnych treść wydawanych zarządzeń o delegowaniu sędziego bywa [...]