Abstrakt
W niniejszym artykule przedstawiono kluczowe podobieństwa i różnice pomiędzy regulacjami odnoszącymi się do wpływu ogłoszenia upadłości na toczące się postępowania sądowe dotyczące masy upadłości, które obowiązują od 3.5.2012 r. w związku z wejściem w życie w tym dniu ustawy z 16.9.2011 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw1, w porównaniu z rozwiązaniami ustawowymi obowiązującymi przed tym dniem2. Wyjaśnione zostały zasadnicze kwestie wiążące się z uregulowaniem problematyki wpływu ogłoszenia upadłości na toczące się postępowania sądowe dotyczące masy upadłości w zakresie obowiązującym po 3.5.2012 r. W części drugiej omówiono regulacje prawne odnoszące się do wstąpienia syndyka do postępowania dotyczącego masy upadłości wszczętego przez dłużnika lub przeciwko niemu przed ogłoszeniem upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika. W pierwszej kolejności przedstawione zostały przesłanki zawieszenia postępowania na podstawie art. 174 § 1 pkt 4 KPC, w tym elementy podmiotowe, przedmiotowe i czasowe wynikające z tej normy kolizyjnej. Następnie omówione zostały przesłanki podjęcia na podstawie art. 180 § 1 pkt 5 KPC postępowania zawieszonego na podstawie art. 174 § 1 pkt 4 KPC, z uwzględnieniem różnic co do regulacji prawnych odnoszących się do wstąpienia syndyka do udziału w takim postępowaniu w zależności od rodzaju postępowania dotyczącego masy upadłości.
Wprowadzenie
Wyjaśnienie zagadnień wiążących się z regulacjami prawnymi odnoszącymi się do wstąpienia syndyka do postępowania dotyczącego masy upadłości wszczętego przez dłużnika lub przeciwko niemu przed ogłoszeniem upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika, wymaga rozważanie następujących kwestii wyrażonych w formie pytań:
- jakie są przesłanki zawieszenia postępowania na podstawie art. 174 § 1 pkt 4 KPC,
- jakie są przesłanki podjęcia zawieszonego postępowania na podstawie art. 180 § 1 pkt 5 KPC?
Przesłanki zawieszenia postępowania na podstawie art. 174 § 1 pkt 4 KPC
W zamiarze przedstawienia przesłanek zawieszenia postępowania na podstawie art. 174 § 1 pkt 4 KPC, trzeba wyjaśnić hipotezę i dyspozycję tej normy kolizyjnej w kontekście wszystkich jej elementów obejmujących podmiotowy, przedmiotowy oraz czasowy zasięg jej oddziaływania.
1) Elementy podmiotowe normy kolizyjnej z art. 174 § 1 pkt 4 KPC
W zakresie zagadnień odnoszących się do elementów podmiotowych normy prawnej z art. 174 § 1 pkt 4 KPC należy wyjaśnić, że przepis znajdzie zastosowanie w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku strony. Oznacza to, że norma dotyczy podmiotu postępowania cywilnego występującego zarówno po stronie powoda, jak i po stronie pozwanego.
Artykuł 174 § 1 pkt 4 KPC znajduje zastosowanie także w przypadku, gdy dłużnik, którego upadłość likwidacyjną ogłoszono, jest współuczestnikiem procesowym. Jednak w zależności od rodzaju współuczestnictwa procesowego, sąd zawiesza postępowanie wobec wszystkich współuczestników procesowych albo w stosunku do upadłego. Z pierwszą sytuacją będziemy mieć do czynienia, gdy doszło do ogłoszenia upadłości likwidacyjnej dłużnika, który jest współuczestnikiem jednolitym lub koniecznym3. Natomiast drugi przypadek nastąpi, gdy taki dłużnik jest współuczestnikiem materialnym zwykłym lub formalnym4. Stąd w przypadku współuczestnictwa w procesie osobowej spółki handlowej i jej wspólników, które nie jest współuczestnictwem koniecznym, ogłoszenie upadłości nie powoduje zawieszenia postępowania w stosunku do jej wspólników5.
Ogłoszenie upadłości likwidacyjnej nie wpływa na bieg procesów, w których upadły jest zastępcą bezpośrednim strony (przedstawicielem ustawowym) bądź jest zastępcą pośrednim strony (syndykiem, kuratorem spadku, wykonawcą testamentu, zarządcą nieruchomości albo zarządcą przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego w egzekucji). Wniosek ten znajduje silne wsparcie w doktrynie niemieckiej, w której wychodzi się z założenia, że w takich przypadkach dłużnik nie jest właścicielem masy majątkowej, której postępowanie dotyczy, lecz jest jej zarządcą, dlatego postawienie dłużnika w stan niewypłacalności nie wpływa na procesy dotyczące cudzego mienia znajdującego się w jego zarządzie6. Zakresem art. 174 § 1 pkt 4 KPC nie jest również objęte ogłoszenie upadłości osoby trzeciej wobec strony, np. jej małżonka7.
2) Elementy przedmiotowe normy kolizyjnej z art. 174 § 1 pkt 4 KPC
W rozumieniu art. 174 § 1 pkt 4 KPC, postępowanie dotyczące masy upadłości8 jest to postępowanie sądowe wszczęte przed ogłoszeniem upadłości, w którym pozycję strony powodowej albo pozwanej zajmuje upadły. Przedmiotem takiego postępowania jest roszczenie procesowe o świadczenie, ukształtowanie lub ustalenie odnoszące się do praw i obowiązków tworzących mienie wchodzące w skład masy upadłości. Natomiast wynik rozstrzygnięcia postępowania o tych prawach lub obowiązkach może wpłynąć na stan masy upadłości i możliwość zaspokojenia się z niej wierzycieli, lub na prawa i obowiązki wynikające z zarządu wspomnianym mieniem, z tym że wynik rozstrzygnięcia o tych prawach i obowiązkach nie musi rzutować na stan masy upadłości i możliwość zaspokojenia się z niej wierzycieli, lecz zaspokojenie roszczenia może nastąpić tylko w ramach zarządu sprawowanego przez syndyka.
Tak rozumiane postępowanie dotyczące masy upadłości jest skutkiem [...]